Генералният секретар на ОПЕК Мохамед Баркиндо заяви, че петролните пазари се ребалансират „с ускоряващи се темпове“ и че той „не предвижда връх“ в търсенето на петрол "в обозримо бъдеще."

Баркиндо заяви, че е убеден, че цените на петрола ще нараснат, а търсенето в световен мащаб ще се повиши - на фона на продължаващото укрепване на световната икономика.

"Очакваме търсенето на петрол в световен мащаб да надхвърли 100 млн. барела дневно до 2020 г.," казва Баркиндо, цитиран от CNBC. Цифрата е доста по-висока от прогнозата на ОПЕК за 2017 г., която е за 96.8 млн. барела на ден.

Това увеличение на търсенето в световен мащаб означава "в обозримо бъдеще няма да има пик в търсенето," според Баркиндо.

При това положение инвестициите в петролната индустрия са от съществено значение, както и партньорството със страните производителки извън ОПЕК, смята Баркиндо.

Цените на петрола тръгнаха рязко надолу от средата на 2014 г. - на фона на свръхпредлагането на пазара и слабото търсене. Ръстът в производството на щатските компании само задълбочи проблема, въпреки че много от щатските платформи бяха засегнати от спада в цените.

Споразумението между ОПЕК и страните извън организацията, най-вече между Саудитска Арабия и Русия, за ограничаване на производството с общо 1.8 млн. барела на ден оказа известна подкрепа на пазарите.

Тази седмица се появи информация, че споразумението може да бъде продължено и след март 2018 г.

Цените на петрола обаче не могат да пробият нивото от 60 долара за барел, като петролът от сорта брент в момента се търгува на ниво от 57.46 долара, докато цената на фючърсите на щатския лек суров петрол с доставка през ноември е 51.36 долара за барел.