Американските борсови индекси и тези в Европа паднаха в петък, докато инвеститорите изпитват все по-силна тревога от високите лихвени проценти и възможността за влошаване на насилието в Близкия изток.

Широкият S&P 500 падна с 1,3%, технологичният Nasdaq Composite загуби 1,5%, а индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижи с 287 пункта, или 0,9%.

И трите основни индекса завършиха седмицата с понижения, като S&P 500 е нагоре с 10% за годината, но се е понижил със 7,5% от 26 юли.

Фондовите пазари в Европа затвориха на най-ниското си ниво за годината, като Stoxx Europe 600 падна с 1,31% - стойности, които индексът не е отчитал от декември 2022 г., показват данни на LSEG, цитирани от CNBC.

Всички сектори се оцветиха в червено, като акциите на компаниите в минното дело се понижиха с 3,35%, а тези на технологиите - с 2,3%.

Лондонският FTSE 100 се срина с 1,31%, във Франкфурт DAX загуби 1,55%, а парижкият CAC 40 изтри 1,42%.

Фючърсите на суровия петрол Брент се понижиха с 0,2% до 92,16 долара за барел. Енергийният сектор на S&P 500 падна с 1,7%.

Доходността на 10-годишните облигации на САЩ достигна 4,9%S&P 500 падна с 1,3%, Nasdaq загуби 1,6%, а Dow изтри над 300 пункта

Доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ се е повишила с повече от цял процентен пункт, откакто Федералният резерв за последно повиши лихвите в края на юли – необичайно голям скок за толкова кратък период от време, посочва The Wall Street Journal.

Някои инвеститори предполагат, че разпродажбата на облигации, чиято доходност расте, когато цените им падат, може скоро да се обърне, ако икономическите данни започнат да се охлаждат или геополитическото напрежение се влоши.

Джером Пауъл, председател на Федералния резерв, предположи в четвъртък, че по-високата доходност може да накара централната банка да спре кампанията си за повишаване на лихвените проценти.

Според инструмента FedWatch на CME Group, трейдърите дават 96,2% шанс Фед да остави основния си лихвен процент непроменен на заседанието си през ноември, но сигналът е, че лихвите ще останат на настоящото си високо ниво за дълго време.

Уолстрийт потъна след думите на Пауъл за лихвените процентиДоходността на 10-годишните облигации се движи към 5%

По отношение на сезона на печалбите, акциите на финансовите институции в САЩ падат, след като голяма част от тях докладваха финансовите си резултати. Regions Financial се понижи с 12%, American Express - с 5,4%, JPMorgan Chase загуби 1,6%, намалявайки за пета поредна сесия.

Индексът KBW Nasdaq Bank изтри 3,1%.

Спад в акциите на Tesla и други EV съперници последва песимизма на Мъск Tesla отчете коригирана печалба от 66 цента на акция спрямо очакваните 73 цента

Към момента 86 компании от S&P 500 или 17% са отчели печалбите си за третото тримесечие, според FactSet. В рамките на тази група печалбите са нараснали с 4,9% спрямо предходната година, а 73% са надхвърлили прогнозите на Уолстрийт, което поражда надежди, че печалбите за периода ще нараснат за първи път от една година. Някои инвеститори обаче коментират, че при разочароващи резултати се очаква още спад на пазарите.