Щатските индекси записаха повишение в последната сесия за седмицата след като цените на петрола възстановиха още от рекордните си загуби от началото на седмицата, докато инвеститорите преценяваха перспективите пред лекарството за коронавирус на Gilead Sciences.

Индексът Dow Jones Industrial Average затвори с 260.01 пункта, или 1.1%, нагоре на 23 775.27 пункта. S&P 500 добави 1.4% до 2 836.74 пункта, докато технологичният Nasdaq Composite нарасна с 1.7% до 8 634.52 пункта. Секторът на технологиите бе най-добре представилият се в S&P 500, добавяйки 2.1%, след като книжата на Apple поскъпнаха с над 2%.

За седмицата обаче Dow Jones губи 1.9%, докато S&P 500 се понижава с малко над 1%. Nasdaq отчита понижение от 0.2% за последните пет сесии. Това бе първата губеща седмица на Уолстрийт от три седмици насам.

Фючърсите на щатския лек суров петрол (WTI) поскъпнаха с 2.7% до 16.94 долара за барел, вследствие на надеждите, че САЩ ще намали част от производството си, за да отговори на свиващото се търсене и намаляващия капацитет за съхранение на суровината. Въпреки това фючърсите на WTI поевтиняват с над 30% за седмицата след като трейдърите разпродаваха масово суровината. В понеделник майският контракт на WTI се търгуваше на отрицателна цена за първи път в историята.

Индексите на Уолстрийт записаха сериозни колебания в четвъртък след публикация на Financial Times, според която лекарството Remdesivir на Gilead Sciences не е успяло да подобри състоянието на пациентите върху, които е изпробвано. От FT се позоваваха на документи публикувани погрешка от СЗО за тестови период в Китай.

От Gilead отбелязаха, че проучването е “прекратено предсрочно заради малкия брой записани хора” и че резултатите от него „не са окончателни“.

В петък Ройтерс информира, че пробният период на лекарството в САЩ се изпълнява предсрочно и че резултатите може да са готови до средата на май, а предварителните данни и по-рано. Акциите на Gilead поскъпнаха с над 2% за деня.

Досега по света има над 2.7 милиона потвърдени случая на COVID-19, според данни на университета Джонс Хопкинс. В САЩ случаите са над 800 000. Въпреки това спадът в броя на новите случаи, които се отчитат на ежедневна база, подкрепи капиталовите пазари, след достигнатото на 23 март дъно.

Основните индекси скачат с по над 25% от края на март, като S&P 500 възстанови близо половината от низходящото си движение от върха, регистриран на 19 февруари.