Азиатските акции поскъпват днес вследствие на надеждите на инвеститорите относно признаците за затопляне на търговските отношения между САЩ и Китай. Междувременно цените на петрола се повишиха заради ескалацията на напрежението между САЩ и Иран.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.2%, движейки се недалече от достигнатия в четвъртък шестседмичен връх, докато японският Nikkei добави 0.3%.

Китайските акции остават почти без промяна, като основният индекс Shanghai Composite се повиши с 0.1%, а индексът на сините чипове CSI 300 остана без изменение. Хонконгският Hang Seng добави 0.1%.

Индексите на Уолстрийт отчетоха леки понижения в понеделник, след като през миналата седмица достигнаха до рекордни стойности благодарение на сигналите от страна на Федералния резерв, че лихвите скоро може да бъдат понижени в подкрепа на щатската икономика.

Инвеститорите очакват срещата между президента на САЩ Доналд Тръмп и китайския му колега Си Дзинпин по-късно тази седмица за евентуални индикации за деескалация на търговската война която се отразява на световната икономика и понижава бизнес доверието. Лидерите ще се срещнат по време на срещата на страните от Г-20 в Япония.

Вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс в петък реши да се откаже от изнасянето на планирана реч за Китай, което също засили оптимизма преди търговските преговори. Пенс разстрой Китай със своя реч през октомври, в която посочи редица оплаквания.

Въпреки това, повечето анализатори се съмняват, че двете страни ще стигнат до някакво сериозно споразумение, тъй като напрежението се пренесе извън сферата на митата, особено след като Вашингтон постави Huawei в черен списък, което на практика забрани на китайските компании да правят бизнес с китайския телекомуникационен гигант.

Цените на петрола се покачиха, след като напрежението между Техеран и Вашингтон остава, след като Иран свали американски разузнавателен дрон. Държавният секретар на САЩ Майк Помпео заяви, че ще бъдат обявени “значителни” санкции срещу Техеран.

Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 0.3%, до 65.39 долара за барел, и се търгуват близо до достигнатия в петък триседмичен връх от 65.76 долара, докато тези на щатския лек суров петрол добавиха 0.6% към целта си, до 57.76, доближавайки се също до триседмичния връх от петък.

Геополотическите рискове и вероятността за понижение на лихвите в САЩ накараха инвеститорите да потърсят сигурността на златото.

Скъпоценният медал се търгуваше на цена от 1 405.41 долара за тройунция, недалече от достигнатия в петък шестмесечен връх от 1 410.78 долара за тройунция.

На валутния пазар еврото поскъпна до тримесечен връх от 1.1386 спрямо долара, след като отрицателните залози за долара се запазиха вследствие на перспективите за понижение на лихвите в САЩ в краткосрочен план.

Доларът се разменяше срещу 107.38 йени, след като в петък поевтиня до 107.045 йени, което бе най-ниското ниво от срива му на 3 януари.

Турската лира поскъпна с 0.7%, до 5.775 долара, след като основната опозиционна партия в Турция спечели повторните местни избори в Истанбул, нанасяйки една от най-големите загуби на президента Реджеп Ердоган.

Биткойнът вчера скочи до 11 247.62 долара, което беше най-високото му ниво от март 2018 г. За последно криптовалутата се търгуваше на цена от 10 626.56 долара.