Азиатските акции поскъпват днес благодарение на ръста в Китай, което също така помогна на щатските индексни фючърси да ограничат загубите си, докато нарастващата доходност по щатските държавни облигации оскъпи долара до близо тригодишен връх спрямо японската йена.

Фючърсите на щатските индекси Nasdaq и S&P 500 губят по около 0.1%, но са на нива доста над дъната от по-рано през деня. Фючърсите на EUROSTOXX 50 отчитат понижение от 0.1%, а тези на FTSE остават без промяна.

Повишение от 1% на индекса на китайските сини чипове CSI300 помогна за стабилизирането на нагласите и азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI добави 0.7%.

Поевтиняването на йената подкрепи японския Nikkei, който изтри загубите си от по-рано през деня и нараства с 1.7%. Австралийският основен индекс губи 0.4%.

Отчетният сезон в САЩ започва тази седмица и вероятно ще донесе новини за нарушения в доставките и повишаващи се разходи. JPMorgan ще обяви своите финансови резултати в сряда, следвана от BofA, Morgan Stanley и Citigroup в четвъртък и Goldman Sach в петък.

Фокусът също така ще бъде насочен към данните за инфлацията и търговията на дребно в САЩ и към протокола от последната среща на Федералния резерв, който би трябвало да потвърди, че е обсъждано ограничаване на стимулите през ноември.

Изнесените в петък данни за заетостта в САЩ разочароваха, но това отчасти се дължеше на проблеми около повторното отваряне в сферата на образованието, докато заетостта в частния сектор бе по-стабилна.

На фона на липсата на труд, която свали нивото на безработицата до 4.8%, инвеститорите се притесняват повече от риска от инфлация при заплащането, което повиши доходността по щатските държавни облигации.

Светът е залят с пари, но това няма да продължи вечноКъдето и да погледне човек финансовата система е залята с пари от пандемичните програми за стимули

Доходността по 10-годишните книжа бе на ниво от 1.62%, след като скочи с 15 базисни пункта миналата седмица, което бе най-голямото подобно увеличение от март.

Облигациите поевтиняват и в Азия и Европа, като доходността по краткосрочните книжа във Великобритания достигна най-високото си ниво от февруари 2020 г.

Анализатори от BofA предупредиха, че положението с инфлацията в световен мащаб ще се утежни от цените на енергийните продукти, като цената на петрола може да надхвърли 100 долара за барел на фона на ограниченото предлагане и голямото търсене.

Победителите при подобен сценарий биха били реалните активи, недвижимите имоти, суровините, волатилността, кешът и развиващите се пазари, докато облигациите, кредитите и акциите ще бъдат засегнато негативно, пише Ройтерс.

От BofA препоръчаха суровините като хедж и отбелязаха, че ресурсите са съставлявали 20-25% от основните индекси на акции във Великобритания, Австралия и Канада; 20% в развиващите се пазари; 10% в еврозоната, и 5% в САЩ, Китай и Япония.

Доларът бе подкрепен, поскъпвайки до 112.41 спрямо йената, което бе най-високото ниво от края на 2018 г.

Еврото се търгуваше при 1.1572 спрямо долара, след като през миналата седмица достигна най-ниското си ниво от юли при 1.1527. Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, се задържа на ниво от 94.158, отстъпвайки от достигнатия наскоро връх от 94.504.

По-скъпият долар и по-високите лихви по държавните облигации натежаха над златото, което не предлага фиксирана доходност и оставиха цената при 1 760 долара за тройунция.

Цените на петрола нарастват отново, след като се повишиха с 4% миналата седмица до най-високото си ниво от близо седем години.

Брентът поскъпна с 91 цента до 83.30 долара за барел, докато щатският лек суров петрол (WTI) се оскъпи с 1.13 долара до 80.48 долара за барел.