Цената на платината продължи своя възходящ тренд и в понеделник, което доведе до невиждани от повече от 6 години цени.

Суровината, която - както и паладият, се използват за пречистване на вредните емисии, поскъпна до 1283.75 долара за тройунция, което е най-високото ниво от януари 2015 г. насам.

Платината се използва както в бужутерийната, така и в автомобилната индустрия, а инвеститорските и анализаторски очаквания за по-бързо възстановяване на икономиките от пандемията движи цените нагоре.

Оперативни проблеми в един от най-големите производители на суровината в света Anglo American Platinum (Amplats) също се отразяват на цените, тъй като това допълнително би довело до недостиг от платина в световен мащаб.

„Следващите цели пред платината при продължаващо поскъпване ще са 1 330 и 1 577 долара за унция", казва Никола Фрапел, главен мениджър в ABC Bullion.

Данни на Johnson Matthey пък посочиха преди дни, че 2021 ще е третата поредна година, в която в световен мащаб ще се изпитва дефицит от платина.

От своя страна, златото поевтиня с 0.1 на сто, до 1824.52 долара за унция, а среброто губи 0.8% - до 27.55 долара.

Най-скъпият метал в света остави останалите далеч назадСтрахотното начало на годината за паладия бледнее в сравнение с това на по-неизвестния, но много по-скъп негов събрат родия

„Оптимизмът за икономичкото възстановяване се отразява негативно на златото, което е смятано за актив-убежище", казва главният стратег на CMC Markets Майкъл МакКартни.

Междувременно, доходността по щатските облигации се повиши до най-високите нива от март насам, а очакванията за инфлация са на шестгодишен връх.

По-високата инфлация би повишила доходността по облигациите, но би се отразила негативно на цените на златото, пише LiveMint.