Азиатските акции поскъпват, приближавайки се до петмесечен връх днес, тъй инвеститорите залагат, че финансовите резултати на повечето компании в САЩ ще бъдат по-добри от очакваните, предвид факта, че прогнозите бяха много занижени заради коронавируса.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.15%, след като миналата седмица записа сериозен ръст, подпомогнат сериозно от повишението при китайските акции, които днес добавиха още 1%.

Японският Nikkei нарасна с 1.7%, докато южнокорейският KOSPI отчете ръст от 1.2%.

E-Mini фючърсите на щатския индекс S&P 500 бележат повишение от 0.5%, въпреки че някои щати отчетоха рекорден брой нови случаи на COVID-19 - разминаване, което няма признаци да спира.

Фючърсите на европейския индекс EUROSTOXX 50 нарастват с 1.1%, докато тези на FTSE добавиха 0.8%.

Тази седмица започва отчетният сезон в САЩ, като финансовите резултати на Goldman Sachs и Bank of NY се очакват в сряда, а в четвъртък наред са Netflix и Morgan Stanley.

Акциите на банките поскъпнаха рязко в петък, но изостават сериозно зад книжата на технологичните компании, като анализатори от Bank of America отбелязват, че представянето на книжата на технологичния сектор в последните шест месеца е по-добро от балона през 1999 г. и от след финансовата криза от 2008 г.

Ако S&P 500 беше съставен единствено от “технологични компании, компании от сектора на здравеопазването, Amazon и Google”, индексът щеше да бъде 4 173 пункта, според същите анализатори.

Миналата седмица доходността по 10-годишните щатски държавни облигации се доближи до рекордно ниско ниво от 0.569% и за последно беше на ниво от 0.63%, информира Ройтерс.

Супер ниските лихви, от друга страна, са добре дошли за златото, което поскъпна до близо деветгодишен връх, след като цената му се покачваше в пет поредни седмици. Металът за последно се търгуваше на цена от 1 803 долара за тройунция, отстъпвайки от върха си от 1 817.17 долара.

Преследването на доходност облагодетелства валутите на развиващите се пазари и тези, свързани със суровините, като австралийският долар, докато в същото време натежа над щатския долар.

Доларовият индекс за последно беше на ниво от 96.585, недалеч от достигнатото през юни дъно от 95.714. Доларът поскъпва леко спрямо йената до 106.88, докато еврото запазва позиции при 1.1309 спрямо щатската валута.

Цените на петрола се понижават днес, след отчетения рязък ръст в петък, когато Международната агенция по енергетика (МАЕ) завиши прогнозата си за търсенето на суровината през 2020 г.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняват с 41 цента, до 42.83 долара за барел, докато щатският лек суров петрол губи 40 цента, до 40.15 долара за барел.