Търговията на азиатските капиталови пазари в предпоследната борсова сесия за 2019 г. стартира разнопосочно.

В Китай и Хонконг водещите борсови индекси продължиха възходящия си тренд от миналата седмица, докато в Япония, Австралия и Нова Зеландия преобладават негативните настроения.

Хонконгският Hang Seng регистрира повишение от около половин процент и достига нов петмесечен връх. В континентален Китай индексите също се оцветиха в зелено, добавяйки по над процент към стойността си.

Очакванията за предстоящата сделка между Вашингтон и Пекин, която може да сложи край на търговската война между двете водещи световни икономики, са в основата на инвеститорския оптимизъм в азиатския регион.

Междувременно Министерството на търговията в Китай публикува прогнозни данни за продажбите на дребно през 2019 г., които достигат малко над 41 трилиона юана (5.88 трилиона долара) и бележат ръст от 8% на годишна база.

За сравнение, през 2018 г. беше отчетено повишение от 9 на сто.

На стоковите пазари цената на петрола се задържа близо до тримесечния връх, достигнат в края на миналата седмица. Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през февруари се търгуват на ниво от 61.81 долара за барел, а тези на сорта брент се движат малко над 67 долара за барел.

В момента "черното злато" се търгува на най-високите си нива от септември насам, когато беше извършена атаката срещу петролните полета на Саудитска Арабия. Според анализаторите това може да накара част от пазарните участници да приберат печалбите си.

От друга страна обаче надеждите за скорошен край на търговската война между САЩ и Китай могат да доведат и до ново поскъпване на суровината.

Междувременно американските военновъздушни сили нанесоха удари срещу части на терористичната групировка Хизбула в Сирия и Ирак, които доведоха до временно прекъсване на петролните добиви в Насирия в Южен Ирак.

Иракските власти обаче обявиха, че това няма да се отрази на петролния износ на страната, тъй като той ще бъде компенсиран с увеличаване на добивите от находището в Басра.

Златото регистрира леко понижение в началото на днешната борсова сесия с 0.1%, до ниво от 1 517 долара за тройунция. Ценният метал обаче се готви да изпрати една от най-силните си години, тъй като е на път да приключи 2019 г. с ръст от над 18%.

Геополитическото напрежение оказа значителна подкрепа на златото, което традиционно се възприема от инвеститорите като "актив убежище" във времена на несигурност.

На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на "зелените пари" спрямо кошница от шест водещи световни валути, отчете леко понижение в сутрешната търговия с 0.17%, до ниво от 96.75 пункта.