Търговията с азиатските акции бе ограничена днес, след като обръщението към нацията на президента на САЩ Доналд Тръмп не даде нов импулс на пазарите. Австралийският долар поевтиня, след като централната банка на страната открехна вратата за евентуално понижение на лихвите.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI остана почти без промяна, а пазарите в Китай и няколко други борси все още са затворени заради посрещането на Лунната нова година.

Японският индекс Nikkei се повиши с 0.3%, а фючърсите на S&P 500 също нараснаха. Австралийският основен индекс добави половин процент, нараствайки в трета поредна сесия.

Австралийският долар падна с над 1% до едноседмично дъно от 0.7153 щатски долара, след като управителят на Централната банка на Австралия Филип Лоу запази оптимистичния тон относно икономическите перспективи, но призна, че лихвите може да паднат, ако безработицата нарасне, а инфлацията остане прекалено ниска.

Тръмп обеща в своето обръщение към нацията да изгради стената по границата с Мексико, която е причина за сериозен разрив между двете основни партии в САЩ и заяви, че опитите на демократите за “нелепи партийни разследвания” може да навредят на просперитета на САЩ.

Някои инвеститори се надяваха, че Тръмп ще предложи доказателства за реален, конкретен напредък в отношенията между САЩ и Китай, заяви пред Ройтерс Ник Туайдейл, главен оперативен директор на Rakuten Securities в Сидни.

“Пазарът имаше много повече надежди за нещо по-конкретно от него. Не го получихме обаче,” казва Тайдейл.

Високопоставени представители на САЩ и Китай се очаква да започнат нов кръг от преговори в Пекин през следващата седмица с цел сключването на сделка във връзка с интелектуалната собственост и избягването на увеличението на 2 март на щатските мита върху китайски стоки.

Индексите на Уолстрийт вече бяха нараснали благодарение на силните корпоративни резултати в Европа и САЩ.

Dow Jones приключи вчерашната сесия с ръст от 0.6%, докато S&P 500 се повиши с 0.47%, а Nasdaq нарасна с 0.74%.

Доларът запази позиции, отчасти благодарение на отстъплението на британския паунд, който поевтиня до двуседмични дъна при 1.2923 в ранната търговия.

Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, се задържа на нивото от 96.104, което е доста над достигнатото миналата седмица дъно от 95.162. Доларът изгуби 0.1% до 109.84 йени.

Еврото поевтиня до 1.1397 долара, след като проучване показа, че в началото на годината компаниите в еврозоната са разширявали дейността си с най-ниските темпове от средата на 2013 г.

На суровинните пазари WSJ информира, че Саудитска Арабия и съюзниците й от Персийския залив предлагат формално партньорство с група от 10 държави, предвождани от Русия, за управление на световния петролен пазар.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняха с 1 цент до 53.65 долара за барел, докато брентът изгуби 2 цента от стойността си до 61.96 долара.

Спот цената на златото записа леко повишение до 1 315.00 долара за тройунция, или с около 0.9% под достигнатия наскоро връх от 1 326.30 долара.