Азиатските акции запазиха двегодишните си върхове днес, започвайки солидно новия месец, след като записаха повишения в две поредни тримесечия, докато в същото време очакванията за затягането на паричната политика на централни банки остави пазарите на облигации по света под натиск.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI остана без промяна близо до двегодишния си връх, достигнат миналата седмица.

Японският индекс Nikkei добави 0.2%, а щатските борсови фючърси също се повишиха с 0.2%.

Признаците за стабилизирането на китайската икономика и възстановяването на европейската икономика спомогнаха за поскъпването на акциите в световен мащаб през първото полугодие.

На Уолстрийт S&P 500 записа най-доброто си първо полугодие от 2013 г. насам, докато технологичният Nasdaq Composite отчете най-голям ръъст от осем години насм.

Европейските акции имаха по-малко късмет, след като Еврпейската централна банка и Централната банка на Англия дадоха индикации през миналата седмица, че ще затегнат паричната си политика. Паневропейският индекс Eurofirst 300 падна до 10-седмични дъна в петък.

Лихвите по държавните облигации нараснаха рязко в световен мащаб след коментарите на президента на ЕЦБ Марио Драги през миналата седмица, като лихвите по германските държавни ценни книжа записаха най-големия си седмичен скок от декември 2015 г.

Това помогна на лихвите по щатските държавни облигации да се оттласнат от дъната си, като тази по 10-годишните книжа достигна 1.5-месечен връх от 2.320% днес.

На валутния пазар еврото се търгуваше срещу 1.1417 долара, недалче от достигнатия миналата седмица връх от 1.1445, което бе най-високото ниво за еврото от повече от година.

Доларът се разменяше срещу 112.35 йени, отстъпвайки от достигнатия в петък шестседмичен връх от 112.93.

Цените на петрола се запазиха, след като преди това записаха ръст в седем поредни сесии.

Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха с 0.3%, до 48.90 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол нараснаха с 0.5%, до 46.26 долара за барел.

В Близкия изток катарският основен индекс падна до 1.5-годишно дъно, след като крайният срок Доха да приеме исканията на четири други арабски държави се очакваше да изтече по-късно през деня, без да има признаци за разрешаване на кризата.

Саудитска Арабия и три други държави, които обвиниха Катар в това, че подкрепя тероризма, впоследствие, по молба на Кувейт, са удължили крайния срок, който бе до неделя, с още 48 часа.