Американските акции се повишиха в четвъртък, след като инвеститорите получиха още една порция данни, даващи знак, че инфлацията в САЩ се забавя.

След доклада от сряда, който показа, че потребителската инфлация е спаднала, американското министерството на труда съобщи, че индексът на производствените цени е отбелязал по-малък от очакваното ръст през юни, повишавайки се с 0,1% спрямо май.

Икономисти, анкетирани от Dow Jones, предвиждаха ръст от 0,2%.

През май, отнесен към април, производствените цени в САЩ намаляха с 0,3%.

За същия период основният индекс на цените на производител, който не взема предвид производствените цени на хранителни и енергийни продукти, както и търговските услуги, също се е повишил с 0,1%, в съответствие с очакванията.

На годишна основа през юни американските производствени цени са нараснали с 2,4%, забавяйки темпото си спрямо май, когато бяха нагоре с 2,8%.

Всичко това засилва надеждите сред инвеститорите, че Федералният резерв на САЩ е към края на своята агресивна кампания на повишаване на лихвените проценти.

Глобалната икономика не върви към рецесия, смята стратегът Дейвид РошГлобалната икономика е в период на статичен растеж, докато лихвените проценти остават високи, според ветеранът

В четвъртък индексът на променливостта на Cboe, или VIX, измерител на страха на Уолстрийт, завърши под 14 пункта, исторически ниско ниво, свързано със самодоволство. Безпокойството е близо до рекордно ниски нива, след като инвеститорите стават все по-уверени, че предстоящото повишение на лихвите от Фед може да е последното, коментира The Wall Street Journal.

Апетитът към големите технологични акции продължи, като Amazon.com скочи с 2,7% на фона на продажбите си в Prime Day.

Производителят на чипове Nvidia добави 4,7%.

Ръстът от 2,3% в сегмента на комуникационните услуги поведе S&P 500, следван от информационните технологии.

Акциите на Alphabet, майката на Google, бяха сред най-добре представилите се на пазара, като се повишиха с 4,7% след като компанията обяви актуализацията на своя чатбот Bard.

Google: Bard вече може да работи с изображения и да дава аудио отговориGoogle обяви нови актуализации

Това помогна на Nasdaq Composite да се повиши с 1,6%.

S&P 500 добави 0,8%.

Индексът на сините чипове Dow Jones се повиши с 47,71 пункта, или 0,1%.

Щатският долар падна до най-ниското си ниво от няколко месеца, а доходността на държавните облигации продължи да намалява. Доларовият индекс на WSJ се понижи с 0,7%, а референтната доходност на 10-годишните държавни облигации намаля до 3,759% от 3,860% в сряда. 2-годишната доходност, която е по-чувствителна към очакванията относно политиката на Фед, завърши на 4,611% от 4,740%.

„Разказът за дезинфлацията е в пълна сила“, коментира Крис Закарели, главен инвестиционен директор на Independent Advisor Alliance. За инвеститорите това означава, че „купуването на акции и облигации е най-добрият курс на действие“, добавя той, противно на миналата година, когато и двата актива пострадаха от агресивната политика на Фед относно лихвените проценти.

Рали на акциите в САЩ след данните за охлаждането на инфлациятаS&P 500 се покачи с 0,7%, затваряйки на най-високото си ниво от април 2022 г.

Не всички на Уолстрийт обаче са убедени, че ралито на пазара има място за развитие. Според Аманда Агати, главен инвестиционен директор на PNC Asset Management Group, лихвените проценти ще останат по-високи за по-дълго време. Рецесията, въпреки че вероятно ще е плитка, е предрешена, смята тя, добавяйки, че е странно пазарът да обявява победа, когато намаляването на инфлацията все още е основната мишена на Фед.

Междувременно Уолстрийт очаква финансовите резултати за второто тримесечие на шестте най-големи банки, които ще покажат как напредва възстановяването на сектора от мартенските събития. JPMorgan Chase, Citigroup и Wells Fargo трябва да докладват днес.

Печалбите от UnitedHealth Group, лидер в здравната индустрия, също се очакват в петък.

5 причини, поради които бичият пазар на акциите в САЩ изнервя инвеститоритеспадът на акциите и скокът на доходността на облигациите миналата седмица след кръг от силни икономически данни показват колко крехък може да бъде настоящият бичи пазар

Извън САЩ Hang Seng в Хонконг скочи с 2,6%, а японският Nikkei 225 добави 1,5%. Stoxx Europe 600 се покачи с 0,6%.

Цените на петрола продължиха да растат. Базовият американски суров петрол се повиши с 1,5% до $76,89 за барел, затваряйки на най-високото си ниво от края на април, според пазарните данни на Dow Jones.