В понеделник Световната банка обяви нова методология за оценка на бизнес климата в до 180 държави, след като преди две години смущаващи разкрития за нередности в данните и фаворизиране на Китай я принудиха да отмени годишната си класация Doing Business.

Банката обяви, цитирана от Reuters, че пилотното издание на новата заместваща годишна инициатива, наречена Business Ready, ще направи своя дебют през пролетта на 2024 г. и ще обхваща първоначална група от 54 икономики в Азия, Латинска Америка, Европа, Близкия изток и Субсахарска Африка.

През следващите две години в докладите ще бъдат добавени още държави, тъй като банката ще усъвършенства методологията си и ще ускори изпълнението на новия си водещ проект, който има за цел „да помогне на държавите да привличат инвестиции и да увеличават работните места и производителността, за да ускорят развитието си“, посочва още информационната агенция.

През септември 2021 г. банката прекрати проекта Doing Business, позовавайки се на вътрешни одити и независима проверка, които са установили, че висши ръководители на Световната банка са оказвали натиск върху служителите да променят данните в полза на Китай. Други нередности в данните пък са повишили класирането на държави като Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Азербайджан.

Световната банка намали прогнозата за глобалния растеж за 2023 г.Банката очаква растежът да се забави до 1,7% през 2023 г., спрямо прогнозираните 3% през юни


Сега глобалната институция представя Business Ready – нов проект, който трябва да замени и подобри предшественика си, като се базира на „по-балансиран и прозрачен подход към оценката на бизнес и инвестиционния климат в дадена страна", става ясно от изявление на банката.

Главният икономист на Световната банка Ъндърмит Гил посочва пред информационната агенция, че новият подход позволява "по-пълна и по-прецизна оценка на инвестиционния климат на страните - нещо, което е крайно необходимо в условията на глобална икономика в разгара на всеобщо забавяне".

Business Ready е оформен въз основа на препоръки от експерти на Световната банка, правителства, представители на частния сектор и различни обществени групи и за първи път включва правата на работниците, както са определени от Международната организация на труда, като по този начин се признава, че регулациите могат да имат и положителни аспекти.

"Основното нещо, което се обърка, беше, че беше нарушена целостта на данните в Doing Business", обяснява пред Reuters Норман Лоайза, директор на Групата за показатели на Световната банка, която ръководи проекта. "Основният момент за нас е, че трябва да гарантираме целостта на данните и вече имаме много всеобхватен подход за това."

Лоайза обяснява, че банката ще публикува всички данни, събрани по проекта - необработени данни, оценки и изчисленията, довели до въпросните оценки, от участниците от частния сектор, както и проучвания сред предприемачи, собственици и управители на компании, за да се осигури пълна прозрачност на данните, за разлика от предходния доклад.

Банката ще предостави и инструментите, необходими на външни лица, за да възпроизведат резултатите от оценките на данните, посочва още Reuters.

ОИСР: Високите лихви и инфлацията забавят растежа на световната икономикаСпоред оценката на ОИСР световната икономика ще отбележи растеж от едва 3,1% тази година след силния темп от 5,9% през 2021 г. За 2023 г. прогнозата е дори по-лоша с очакван растеж от само 2,2%.


Представителите на Световната банка обаче все още обсъждат дали да възобновят инициативата под формата на класация за бизнес климат, което в крайна сметка предизвика скандала с Doing Business, или да изготвят общ индекс.

По думите на Лоайза формата на класация е била критикувана заради това, че е насърчавала политическия натиск от страна на различните държави в стремеж да повишат оценките си. В същото време обаче тя е помогнала да се стимулират близо 4000 регулаторни реформи в развиващите се и развитите икономики през последните две десетилетия.

Новият проект се фокусира върху 10 теми, обхващащи жизнения цикъл на една компания, включително навлизане в бизнеса, комунални услуги, труд, разрешаване на спорове, пазарна конкуренция, данъчно облагане и несъстоятелност - още един ход, насочен към преодоляване на критиките към предишната инициатива.

„Вече ще взимаме предвид не само гледната точка на частния предприемач, но и тази на работниците, потребителите и другите участници на пазара", казва Лоайза пред Reuters. "Така например ще следим за трудовата безопасност, устойчивостта на околната среда и конкуренцията на пазара."