Колко време и пари отнема стартирането на бизнес в различните държави?
Много хора по света мечтаят да преследват амбицията си да притежават собствен бизнес, но сравнително малка част от тях предприемат реални действия, за да превърнат тази мечта в реалност.
Една от най-често срещаните причини за отлагането на това решение е липсата на достатъчно голям стартов капитал. В някои държави обаче този процес отнема сравнително кратко време - буквално часове, показва проучване на money.co.uk.
Изданието се опитва да разбере колко време е необходимо на хората в различни европейски държави да работят на пълен работен ден, за да си позволят началните разходи за създаване на собствен бизнес.
За целта експертите вземат предвид минималните административни разходи за създаване на малко или средно предприятие, които са посочени в класацията на Световната банка Doing Business. След това те ги сравняват със средната работна заплата в различните страни.
Британците, например, трябва да работят само 1 час и 21 минути, за да спечелят 14 евро - сумата, необходима за стартиране на собствен бизнес.
На второ място е Дания, където трябва да се работи 6 часа и 6 минути при средно заплащане, за да покрият началните разходи, необходими за създаване на собствено предприятие.
Република Ирландия е на трето място - 1 ден, 1 час и 47 минути е времето, което ирландците ще трябва да работят, за да имат достатъчно финансиране за началните разходи, необходими за независимо бизнес начинание.
В Румъния (1 ден, 7 часа и 3 минути), Швеция (2 дни, 1 час и 41 минути), Литва (2 дни, 1 час и 54 минути) и Финландия (2 дни, 6 часа и 26 минути) са необходими под четири работни дни, за да финансират разходите за стартиране на собствен бизнес.
България е на 18-а позиция в класацията на money.co.uk, която включва общо 35 държави. Българите трябва да работят 1 седмица 2 часа 49 минути, за да натрупат достатъчен стартов капитал за финансиране на своята бизнес идея.
В дъното на списъка са Италия (11 седмици, 4 дни и 5 часа) и Албания (11 седмици, 3 дни и 7 часа).
Експертът по лични финанси в money.co.uк Салман Хаки предлага и няколко ценни насоки за начинаещите предприемачи:
Първият от тях е да направят страстта и вдъхновението свои приоритети.
"Устойчивият дългосрочен успех се постига по-лесно, когато сте емоционални към това, което правите. Този принцип важи особено силно в предприемачеството", казва Хаки.
Втората важна стъпка, според него, е търсенето на съвети от специалисти.
"Както при започването на всяко ново нещо, можете да улесните живота си, като се свържете с надеждни предприемачи за потенциални възможности за менторство. В социалните мрежи това вече е по-лесно да се направи от всякога. Ценните съвети на тези хора биха могли да хвърлят малко светлина върху техниките, планирането на бизнеса и юридическите специфики за съответните закони и разпоредби", казва още експертът на money.co.uк.
Според него третото важно нещо е да се намери баланс между управлението на бизнеса и личния живот. Стартирането на компания несъмнено е много стресиращ процес, защото всичко зависи от предприемача.
Точно по тази причина много хора попадат в ситуация, която ги кара да пренебрегват физическото и психическото си здраве, а това никога не е добро решение.