Азиатските акции отстъпиха от двегодишните си върхове днес, след като разнопосочните икономически данни направиха инвеститорите по-предпазливи относно възстановяването на световната икономика, докато цената на петрола скочи до петмесечен връх благодарение на урагана, който пречи на производството в Мексиканския залив.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.1%, след като вчера докосна най-високото си ниво от средата на 2018 г. Японският Nikkei също губи 0.1%.

Щатският долар отчита леки загуби, които бяха ограничени преди речта на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл в четвъртък, в която той се очаква да очертае следващите стъпки на централната банка на САЩ.

Само ден по-рано инвеститорите бяха окуражени от признаците на прогрес, или поне от липсата на влошаване, на търговските отношения между САЩ и Китай. С приключването на отчетния сезон обаче и пренасочването на фокуса към икономическите данни перспективите се влошават.

Потребителското доверие в САЩ пада до над шестмесечно дъно този месец, показаха изнесени вчера данни, което засенчи бума в продажбите на нови жилища.

На суровинните пазари цените на петрола запазиха ръста си от вчера, след като щатските компании спряха производството в условията на приближаващия към брега в Мексиканския залив ураган Лаура.

Производителите са евакуирали 310 офшорни платформи, блокирайки производството на 1.56 млн. барела дневно, или 84% от добива в Мексиканския залив. Това е близо до 90-те процента спиране на производството, което причини ураганът Катрина преди 15 години.

Фючърсите на петрола от сорта брент се търгуваха близо до петмесечен връх при 45.95 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол запазват позиции при 43.31 долара за барел, въпреки че анализатори смятат, че повишението в цените е временно.

В условията на липса на икономически данни до края на деня, валутните пазари и дълговите пазари очакват речта на Пауъл утре.

Изнесените вчера по-добри данни за бизнес нагласите в Германия отново подкрепиха еврото, като засилиха вярата на пазарите, че Европа може да се възстанови по-бързо от коронавируса от САЩ.

Еврото за последно се търгуваше срещу 1.1824 долара, но валутата е изложена на рискове от поевтиняване заради прекалено многото заети позиции и вероятността Пауъл да не оправдае очакванията на инвеститорите - особено по въпроса с инфлацията.

Йената за последно се търгуваше на ниво от 106.45 спрямо долара. Златото запазва позиции при 1.930.80 долара за тройунция, докато фючърсите на щатския индекс S&P 500 остават без промяна в азиатската сесия.