Азиатските акции поевтиняват днес, след като слабите икономически данни за Китай показаха, че търговската война между Пекин и Вашингтон се отразява на ръста на втората най-голяма икономика в света.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI, който навлезе в положителна територия по-рано през сесията, в крайна сметка, обърна посоката и губеше 0.4%.

Японският Nikkei се понижи с 0.6%, докато индексът на сините чипове в Шанхай изтри ръста си и се търгува без промяна. Австралийският основен индекс S&P/ASX200 също изгуби част от спечеленото и по-рано през деня нарастваше с по-малко от 0.5%.

Ръстът на промишленото производство в Китай се забавя рязко през октомври, нараствайки с 4.7% на годишна база, показаха официалните данни. Предварителните прогнози обаче бяха за повишение от 5.4%.

Ръстът при продажбите на дребно също се забавя и беше по-слаб от очаквания, докато повишението при инвестициите падна до рекордно ниско ниво.

В речта си във вторник американският президент Доналд Тръмп не предостави информация относно преговорите. Wall Street Journal пък информира вчера, че те са забуксували около изкупуването на селскостопанска продукция.

Междувременно ефектът от този спор в световен мащаб се разраства.

Япония отчете най-слабия си икономически растеж от година през третото тримесечие, след като слабото търсене се отрази на износа.

Притесненията около насилието в Хонконг се засилват, което също се отрази на инвеститорските нагласи.

Протестиращите парализираха части от Хонконг за четвърти пореден ден днес, което доведе до затваряне на училища, блокирането на магистрали и други транспортни връзки.

Хонконгският индекс Hang Seng падна с почти един процентен пункт до нов едномесечен минимум. Валутите убежища, като японската йена и швейцарския франк, запазиха ръста си.

Фючърсите на щатския индекс S&P500 губят 0.1% в азиатската сесия днес, след като индексът записа минимално повишение от 0.07% вчера, за да затвори на нов връх.

Ново проучване на Ройтерс показа, че повечето икономисти не очакват Вашингтон и Пекин да сключат постоянно примирие в търговската си война в идната година.

На валутните пазари йената се разменяше на ниво от 108.73 спрямо долара, близо до едномесечен връх. Швейцарският франк се търгуваше на ниво от 0.9901 спрямо щатската валута, близо до най-високото си ниво от повече от седмица.

Австралийският долар поевтиня до едномесечно дъно днес, след като притеснително слабите данни за заетостта разпалиха отново спекулациите за ново понижение на лихвите в страната.

Щатският лек суров петрол поскъпна с 0.4%, до 57.32 долара за барел, след като изнесените данни за спад в щатските запаси допълниха положителните коментари от страна на ръководителя на Федералния резерв за щатската икономика.

Доходността по 10-годишните щатски държавни облигации се понижи леко до 1.8774%.