Правителството на Зимбабве взе спорно решение да забрани обмяната на чуждестранна валута, включително щатския долар, в рамките на страната. Решението влиза в сила моментално.

Освен това властите въвеждат отново зимбабвийския долар в обращение, след като валутата беше зарязана заради хипериндлацията през 2009 г. Тогава страната използваше главно щатски долари и южноафрикански ранд.

Решението шокира населението на африканската страна, което има много ниско доверие към местната валута. Преди да бъде изоставен, зимбабвийският долар се търгуваше при курс от 35 квадралиона за 1 щатски долар, пише BBC.

От къде идва това решение?

Икономиката на Зимбабве е пълна бъркотия. Почти всичко се внася, а парите в обращение не достигат. Разходите за живот са твърде високи, а безработицата е необятна.

Бяха пробвани различни решения на проблема, включително облигационни книжа през 2016 г., които представляваха паралелна валута, която се приемаше само в рамките на Зимбабве.

Официално тази валута беше обвързана с щатския долар, но реално имаше доста по-ниска стойност. Това създаде черен пазар за валута, а Зимбабве започна масово да разчита на картови плащания или търговия с мобилни пари.

През февруари облигационните книжа и електронните пари бяха преиздадени под формата на RTGS долари в опит това да реши проблема с черния пазар.

В резултат на това работниците в страната, които бяха свикнали да получват парите си в щатски долари, видяха как новите RTGS долари не могат да вървят в крак с инфлацията, която понастоящем гони 100%.

Поради това магазините и услугите в страната очакват от потребителите да се разплащат в щатски долари.

Президентът на Зимбабве Емерсон Мнангагва заяви, че забраната е „важна стъпка за възстановяване на нормалността в нашата икономика”.

„Въпреки че режимът с няколко валути помогна за стабилизиране на икономиката, той не ни даде контрол над монетарната политика и ни остави на милостта на щатския долар, откъдето се корени и инфлацията”, добави той.

По думите на властите в страната поскъпването на щатския долар е довело до това бизнесът да предпочита да внася стоки от чужбина, тъй като излиза прекалено скъпо да се произвежда на местна почва.

Какви са реакциите?

Гняв и раздразнение.

Повечето хора, които асоциират зимбабвийския долар с недостига на храна и инфалция, се оплакват от това, че никой не ги е предупредил за предстоящото решение. От началото на тази седмица RTGS официално се води зимбабвийски долар – единственото законно платежно средство в страната.

„Трябва да имаме собствена валута. Но те не могат да премахват другите, сякаш прогонват муха. Трябваше да ни предупредят”, казва мъж пред BBC.

Магазините реагираха ден след промяната, като поставиха цени в зимбабвийски долари, но за мнозина те са непосилни.

Така вече посещение при лекар струва 1 800 зимбабвийски долара – това е повече, отколкото учител или медицинска сестра печелят на месец.

Неформалните търговци (уличните продавачи и прочее), които доминират икономиката на страната, се нуждаят от щатски долари, за да могат да внасят стоката си от чужбина.

„Как е възможно повече да не се приема щатски долар? Така не става. В действителност ние искаме още по-пълноценна употреба на долара, за да можем да работим с него като улични търговци”, казва търговец в столицата Хараре.

Представителят на опозиционната партия Движение за демократична промяна Дейвид Коларт нарича решението „просто лудост”.

„Пазарът възприе доларите поради липса на доверие към RTGS долара. Не можеш да накараш хората да обичат валута... Това само ще увеличи хаоса”, посочи той в Twitter.

До какво ще доведе новата парична политика?

Търговските организации в Зимбабве заплашват с масови действия, ако решението не бъде спряно.

Организацията Zimbabwe Congress of Trade Unions (ZCTU) настоява работниците да получават заплатите си в щатски долари отново.

През януари тя организира национален протест срещу увеличението на цената на бензина с 150%. Това провокира използване на сила от страна на полиция и армия, като активисти посочват, че в резултат на сблъсъците са загинали най-малко 12 души.

По улиците на столицата Хараре черният пазар продължава да функционира и да обменя и търгува с щатски долари.

Обменният курс на черния пазар си остава непроменен – един щатски долар струва 11 зимбабвийски долара, докато според официалния курс цената е 6.2 за един щатски долар.

Зимбабве: Няма кеш, няма хляб, няма бензинИкономиката на африканската страна Зимбабве изживява поредното си сътресение

Населението на Зимбабве е доказало с времето, че умее да се приспособява от една икономическа криза към друга.

Защо зимбабвийците предпочитат чужди валути?

Населението на Зимбабве е уплашено от лошото управление на икономиката от страна на предишния президент Робърт Мугабе. Тогава централната банка беше принудена да печата пари в огромни количества, за да се бори с инфлацията.

Годишната инфлация достигна 231 милиона процента през юли 2008 г. Правителството спря да публикува данни за инфлацията, след като тя достигна 8 милиарда процента в средата на ноември 2008 г.

Цените на стоките скачаха по няколко пъти на ден. Въпреки че тогава също беше незаконно, много хора се обърнаха към щатския долар, купувайки го от черния пазар.

Бизнесът започна да приема само чуждестранна валута. Тогава властите предприеха редица мерки за забрана на чуждестранните валути, продавани на черния пазар.

В действителност обаче Зимбабве се превърна в общество, в което няма пари в брой, тъй като търговците внасят много повече, отколкото изнасят, което пресуши паричните потоци, влизащи в страната.