В тази страна се работи повече от седмица за кутия презервативи
Мариана Зунига, журналист в Каракас, излиза, за да си купи презервативи и бързо открива, че продуктът почти отсъства от търговската мрежа. Когато в крайна сметка намира, в магазин, където са останали само 7 кутии, се оказва, че една от тях струва над 1 млн. венецуелски боливара.
Презервативите се превърнаха в недостижим лукс за мнозина във Венецуела, пише BBC.
Преди отчаяния ход на президента Николас Мадуро да вдигне минималната заплата с 3 500% през август, хората заработваха минимална заплата от едва 3 млн. боливара месечно.
“Ние преживяваме икономическа криза,” обяснява Зунига, завявайки, че финансовата катастрофа е “довела до недостига на много неща, в това число на презервативи и други контрацептиви.”
Кризата, за която тя говори (икономиката на Венецуела се е свила с една трета от 2013 г.), засегна страната много сериозно. Венецуелците се борят с хиперинфлация, като цените на различните стоки нарастват средно два пъти на всеки 26 дни.
Милиони хора напуснаха страната, отивайки в съседна Колумбия, в търсене на храна и работа. Тези, които останаха, трябва да се борят с недостиг на стоки от първа необходимост и с постояннотo спиране на електрозахрaнването.
Един от двигателите на инфлацията е огромното търсене. Във Венецуела има много повече хора, които се опитват да купуват стоки от магазините, отколкото има стоки по рафтовете.
Всичко това, според Зунига, дори е променило начина, по който хората правят секс. “Във Венецуела някои хора прибягват до старомодните начини за предпазване от бременност и когато казвам старомодни, имам предвид прекъсване на половия акт и календарния метод, при който се изчислява периода на менструалния цикъл, за да се прогнозира овулацията.”
Вследствие на това се наблюдава и ръст в нежеланите бременности, болестите, предавани по полов път и ХИВ, добавя тя.
Тъй като контрацептивите са поскъпнали много, се наблюдава ръст и в броя на жените, които вземат по-постоянни мерки, за да са сигурни, че няма да имат повече деца.
Зунига е разговаряла с клиника в Каракас, която е стерилизирала 400 жени през 2017 г. Тази бройка е достигната до май тази година. В така наречените „дни за стерилизация“, когато се предоставят 40 безплатни процедури на ден, броят на чакащите жени достига 500.
“Преди жените, които бяха стерилизирани във Венецуела, бяха на възраст от над 30 години и имаха по три или повече деца,” казва Зунига. “Сега можете да видите жени на възраст 19, 20, 24, които искат да бъдат стерилизирани, защото не могат да си позволят да имат още едно дете, тъй като не могат да намерят хапчета на пазара и са отчаяни.”
Разбира се, Венецуела не е първата страна, на която й се налага да се бори със суперинфлация. Някои от най-тежките случаи са в Германия през 1923 г. след Първата световна война и в Зимбабве в края на първото десетилетие от новото хилядолетие.
От МВФ обаче прогнозират, че инфлацията във Венецуела ще достигне 1 000 000% до края на 2018 г.
През август президентът Мадуро обяви, че Венецуела ще има нова валута, при която ще се премахнат пет нули от оригиналния боливар. Тази деноминация е част от пакет от финансови мерки за поемането на контрол над икономиката на страната.
За много венецуелци тези мерки са закъснели, тъй като хората не могат да си позволят стоки от първа необходимост, като лекарства и храни, а хиперинфлацията накара много млади жени да напраят необратими промени в тялото си под формата на стерилизация.
За тези венецуелки, както една жена споделя пред Зунига, “фабриката за бебета” е затворена.