Агро Финанс АД е един от най-големите собственици на земеделска земя в страната. По последни данни инвестициите на фонда се равняват на повече от 43 млн. лв. Разговаряме с изпълнителния директор Васил Петков на дружеството, чиито акции се търгуват и на Българска фондова борса.

Г-н Петков, с притежаваните над 140 хил. дка, „Агро Финанс“ АДСИЦ е един от най-големите собственици на земеделска земя у нас. Наистина ли това е сектор, който не бе засегнат от кризата?

Едва ли има сектор, на който световната финансова и икономическа криза да не повлия отрицателно, макар и в различна степен. Стагнацията в един сектор няма как да не се отрази на останалите сектори, които са свързани с него. Проблемите във финансовия сектор и затрудненият достъп до финансиране особено силно засегнаха имотния пазар. Цените на жилищните, вакационните и офис имотите претърпяха чувствителен спад спрямо предкризисните си нива. Не така стоят нещата при пазара на земеделски земи, там също се наблюдаваше спад в началото, но не с такива мащаби. Периодът на криза даде възможност на АДСИЦ и на други големи дружества, инвестиращи в земеделска земя, да преструктурират портфейлите си – те вече не купуват навсякъде и на всяка цена, а само там където имат голяма концентрация. Това, от своя страна, доведе до окрупняване на земята им и съответно до много по-високата й стойност в портфейлите на тези дружества, до нейното по-лесно управление и по-висока доходност. През последните две години цената на земеделската земя бележи стабилен ръст от по 10-15% годишно, такива са прогнозите и за тази година. В частност, дружеството, което представлявам, продължава да се развива много успешно и управлява много добре както свободните си средства, така и портфейла си от имоти, в които е инвестирало, за да реализират един много добър текущ доход.

Основна част от инвестициите Ви са в Северозападен и Северен централен район на страната. Защо се ориентирахте именно към тези два района?

Въпрос на стратегия. Нашата цел се изразява в покупка на максимален обем качествени единични парцели земеделска земя на добра цена и тези два района ни позволиха такава инвестиция. Сега вече всички оценяват, че окрупнената на едно място земеделска земя е с много по-висока стойност в сравнение с цената на единичните парцели в нея, и смея да твърдя, че ние постигнахме това с портфейла, който създадохме. 106 хиляди декара, или 75% от него, са именно в тези два района, които освен това се характеризират и с плодородни земеделски земи, добре развити арендни отношения, а климатът и качествата на почвата позволяват отглеждането на разнообразни култури.

Каква част от притежаваната от Вас земя е отдадена под аренда и всъщност какви са цените на рентите към днешна дата?

Към днешна дата сме отдали 96% от притежаваната от фонда земя за текущата 2011/2012 стопанска година. Това е постижение, с което се гордеем. Доколкото съм запознат, няма друг фонд, който може да се похвали с такъв резултат. Той се постига с усилен труд, ефективна организация и управление и професионален екип. Освен това този висок процент отдаваемост е много добър показател и за високото качество на земеделската земя в портфейла на фонда. По отношение на текущите нива на рентите мога да кажа, че те са много различни в различните райони. В момента се наблюдава голям интерес за наемане на земеделска земя, като понякога силно влияние върху цената в посока нагоре оказва и конкуренцията на местно ниво между няколко арендатори. Конкретно за нашето дружество средната рента, която сме постигнали за целия обем отдадена от нас земя е 27 лева на декар за текущата стопанска година. Разделена на целия ни портфейл от 141 хиляди декара, при 96-те % заетост, която имаме, тази средна рента носи една много добра доходност от почти 26 лева от декар за целия ни портфейл.

Напоследък доста често се говори за интерес от чужбина към земеделската ни земя. При Вас постъпват ли подобни запитвания?

Получаваме доста запитвания за продажба на земеделска земя, собственост на фонда, но те идват както от български компании, така и от чужди инвеститори в отрасъла, така че не бих могъл по броя им да съдя има ли интерес от чужбина към българската земеделска земя. По-скоро тенденцията е към закупуването на значително количество концентрирани в едно землище ниви или към много големи парцели комасирана земеделска земя.

През последните месеци на пазарите все по-рядко се срещат родни плодове и зеленчуци. Защо се получава така, че продукцията от чужбина е по-евтина от нашата и какво бъдеще според Вас очаква земеделието в страната?

За съжаление е така, продукцията на българските производители е все по-малко конкурентоспособна по отношение на цените, а в период на криза това е важно за масовия купувач. България е страна с много благоприятни климатични условия за отглеждане на разнообразни плодове и зеленчуци, качеството им е признато не само у нас, всеки се е убедил колко по-вкусни са те в сравнение с вносните продукти. Затова смятам, че има добри възможности за развитието на този отрасъл на земеделието ни, който през последните години беше доста пренебрегнат от едрите земеделски производители. Инвестициите в комасирани парцели земеделска земя, използването на модерни методи за отглеждане на плодовете и зеленчуците, подпомагането на производството им чрез различни програми по линия на ЕС и ПРСР 2014-2020 ще стимулират развитието на този отрасъл, което смятам, че ще се отрази положително и на заетостта на населението в селските райони, както и на производството, свързано с преработване на продукцията. По отношение на перспективите пред развитието на земеделието в страната като цяло, те според мен остават големи. Земеделието е един от важните сектори в икономиката, като се наблюдава интерес за инвестиране в него и при едно професионално отношение към този бизнес, той може да генерира и добри печалби.