Китайската строителна компания Evergrande изпадна в просрочие по свои задължения. Сега Пекин се намесва, за да предотврати безпорядъчен колапс на задлъжнелия имотен гигант, който може да нанесе поражения на втората най-голяма икономика в света.

От Fitch Ratings обявиха, че строителна компания е на ръба на дефолта, определяйки й рейтинг "restricted default," който отразява невъзможността на компанията да плати просрочени лихви по-рано през седмица по две нейни емисии облигации в долари. Плащанията трябваше да бъдат направени преди месец, а гратисният период изтече в понеделник.

Очевидната невъзможност на Evergrande да плати тези лихви възобнови опасенията относно бъдещето на компанията, която се огъва под тежестта на задължения в размер на над 300 млрд. долара. Evergrande е огромна компания с около 200 000 служители, която генерира продажби за над 110 млрд. долара през миналата година и притежава над 1 300 строителни обекта в над 280 града, според данни на компанията.

Анализатори изказват отдавна опасения, че фалит на компанията може да предизвика по-големи рискове за имотния пазар на Китай, което ще навреди на собствениците на имоти и на финансовата система като цяло. Секторът на недвижимите имоти и свързаните с него индустрии съставляват около 30% от БВП.

Защо регионалните банки в Китай се превръщат в Властите в Пекин разследват потенциална търговия с вътрешна информация, преференциален достъп до кредити и твърде разхлабен вътрешен контрол в корпорациите, които биха могли да дестабилизират финансовата система

Китайските власти засега омаловажават вероятността от пренасянето на риска към други индустрии.

Вече има доста доказателства, че Пекин поема водеща роля в превеждането на Evergrande през преструктуриране на дълга и огромната й бизнес дейност.

Местните власти в провинция Гуандун, където е базирана Evergrande, обявиха в края на миналата седмица, че ще изпратят официални лица в компанията, които да контролират управлението на риска, да засилят вътрешния контрол и поддържането на нормална дейност.

По-рано тази седмица Evergrande обяви, че ще създаде комисия за управление на риска, в която ще има и държавни представители, за да се фокусира върху "смекчаването и елиминирането" на бъдещи рискове.

Китайските власти също предприеха стъпки. В понеделник Централната банка на Китай обяви, че ще инжектира 188 млрд. долара в икономиката, което очевидно бе като противодействие на спада в сектора на недвижимите имоти.

"Тези последни действия от страна както на правителството, така и на местната власт в Гуандун предполагат, че китайските управници с неохота приемат факта, че Evergrande всъщност е 'прекалено голяма, за да фалира'", казва пред CNN Business Крейг Сингълтън от Фондацията за защита на демокрациите.