Дори тези, които не се определят като любители на архитектурата, могат лесно да разпознаят впечатляващата колекция от сгради на Заха Хадид.

Техният емблематичен футуристичен вид се откроява по начини, по които толкова много сгради не го правят. Те също така са доста екологично насочени, което е емблематично за покойната Хадид.

Въпреки че някои от най-привличащите вниманието сгради в света са по-известни със своята уникална естетика, отколкото с ангажимента си към околната среда, наскоро дебютиращи архитектурни шедьоври обръщат глави заради впечатляващата си устойчивост.

Последният проект на Zaha Hadid Architects – седалище на BEEAH Group с площ от почти 2800 квадратни метра в Шарджа, Обединени арабски емирства, е чудо с нулеви емисии, което е сериозен аргумент за устойчив дизайн.

BEEAH Group е компания за публично-частно партньорство, чийто основен фокус са условията на околната среда и управлението на отпадъците. Zara Hadid Architects беше натоварена със задачата да създаде пространство, което отразява идеалите на групата, и почти десетилетие, след като фирмата подписа проекта, той най-накрая отвори вратите си.

„Нашият дизайн отразява фокуса на BEEAH Group върху устойчивостта и технологиите“, казва Сара Шейх Акбари, директор на проекта на Zaha Hadid Architects.

Новата сграда изглежда като създадена от човека колекция от взаимосвързани дюни. „Преобладаващите ветрове естествено са оформили и издълбали дюните в околния пустинен пейзаж. Някои повърхности да останали вдлъбнати, докато други са оставили изпъкнали хребети“, казва Акбари.

Целта на уникалния дизайн е не само да имитира дюните във външния си вид, но и да оптимизира условията на околната среда в района.

Сградата не просто реагира на променящия се климат, но и прави всичко възможно, за да компенсира отрицателното въздействие, причинено от човека. Като начало, фотоволтаичната система на сградата генерира енергия, за да отговори на пиковите й летни нужди.

Централният офис се състои от местни и рециклирани строителни материали, с външна система за облицовка от стъклени влакна (също местно произведена), която увеличава топлинната маса на сградата и разсейва топлината далеч от интериора, която може да надмине 38 градуса. Има и система за пречистване на водата на място, която филтрира отпадъчните води, за да намали консумацията.

Целта на фирмата е да съчетае технологиите и елементите, насочени към устойчиво развитие, по начин, който всъщност не е бил направен досега. Интелигентната сграда може да се похвали с възможности за самообучение и самовъзстановяване, които могат да предскажат заетостта, за да регулират автоматично настройките на светлината и температурата, оптимизирайки в голяма степен енергийната ефективност.

Драстичните мерки имат смисъл за фирма като ZHA, която непрекъснато гледа към бъдещето както в естетическите, така и в потенциалните възможности на своята работа, а централата на BEEAH Group едва ли е изключение.