Цените на имотите няма да падат.

Цените на имотите ще продължат да се повишават.

Това са част от мненията на имотните експерти за настоящата 2022 г., изказани пред Profit.bg в края на миналата година.

Какво кара управителите на големите агенции и строителни компании да са оптимистично настроение за имотния пазар в страната?

Днес ще ви предложим гледната ни точка за развитието на пазара за следващите 3-6 месеца, или иначе казано – от какво ще зависят цените на имотите през първото и второто тримесечие на 2022 г.

Инфлацията

Годишната инфлация в страната за ноември 2021 г. спрямо ноември 2020 г. достигна 7.3 на сто, информираха от Националния статистически институт на 15 декември. Голяма е вероятността за декември тя дори и да е по-голяма, като редица анализатори посочиха около празниците, че е напълно възможно инфлацията в страната през следващите месеци да е дори над 10 процента.

Съвсем нормално е при подобни нива на инфлацията българите да търсят „пристанище“ за парите си. И ако това не са депозитите заради ниската им доходност, то следващата перспектива са имотите.

Строителните материали

Инфлацията е основната причина и за сериозното поскъпване на част от строителните материали през последните 12 месеца. Това съвсем логично се пренася и върху себестойността на крайния продукт. Дали и с колко ще е поскъпването през първото тримесечие на 2022 г. в най-голяма степен ще определи движението на цените на имотите в началото на годината.

Венета Христова, MaxView: Цените на имотите ще продължават покачването сиКачествени имоти винаги ще се търсят, казва съоснователят на имотната агенция

Липсата на качествени парцели

Колкото и да се опитват строителните компании и имотните агенции да ви представят крайни квартали или тези без инфраструктура (пътища, детски градини, училища и др.) за перфектни за новото ви жилище, това едва ли е точно така.

Но за всичко си има причина. Парцелите там са доста по-евтини от тези в добре развитите квартали, освен това често позволяват строителството на по-големи сгради, а оттам и на по-високи печалби.

Пламен Андреев: Цените на имотите няма да падатПланекс започва строителството на 5 нови сгради с още 101 апартамента през март 2022 г

Вътрешната миграция

Ниската безработица и най-високите заплати в страната са само част от причините за продължаващата миграция към големите градове – София, Пловдив, Варна и Бургас. Голяма част от търсенето в големите градове идва именно от хора от други населени места или от българи, живели доскоро в чужбина.

Иван Козаров: Цените на имотите ще продължат да растатЕкспертът е на мнение, че предстоящото влизане на страната ни в еврозоната също ще окаже положително въздействие на цените на имотите

Ниските лихви

В края на 2021 г. лихвите по жилищните ипотечни заеми са в рамките на 2.3% – 2.8%, което отново е рекорд за най-ниски лихви на българския ипотечен пазар. Ниските лихви подтикват все повече купувачи да търсят нов имот, въпреки по-високите цени.

Дали обаче евентуалното повишение на лихвите в САЩ няма да се пренесе в Европа? Ако това се случи, определено бихме станали свидетели и на натиск надолу в цените на имотите. Както знаете, ниските лихви често означават скъпи имоти, но при високи лихви можем да очакваме спад на цените.

Депозити и доходност

Домакинствата разполагат с рекордните 66 млрд. лева на депозит в банките. Ниските лихви обаче подтикват все повече хора да теглят спестяванията си, тъй като те губят покупателна способност заради инфлацията, и да ги влагат в имоти. Дали тенденцията ще се запази, ще видим в следващите месеци.

Къщите

Пандемията промени търсенето на имоти, като днес все по-често търсим къщи – както в големите градове, така и в селата около тях. Именно това, както и слабото предлагане на къщи, тласка цените допълнително нагоре, тъй като хората желаят да разполагат с повече пространство, по-чист въздух и повече спокойствие. Голяма е вероятността тенденцията да се запази и през първото полугодие на годината.

Извод

В момента всички погледи са насочени както към инфлацията, така и към евентуалното повишение на лихвите в САЩ. Евентуален нов локдаун би се отразил негативно на търсенето на имоти в страната, но едва ли това ще се случи при търсенето на къщи, докато покачващата инфлация би ускорила движението на цените нагоре.

Жилищата в България - най-евтините, но и най-недостъпните в ЕСЦените на жилищата в Европейския съюз са се повишили средно с 26% в периода между 2010 и 2020 г.

Въпросът дали имотите у нас са подценени и недостъпни като че ли наскоро получи своя отговор – цените им са най-ниските в Европа, но най-недостъпните, посочиха от Евростат. Едно нещо обаче е сигурно - цените на имотите едва ли ще паднат в началото на годината, на фона на сериозната инфлация в страната.

Последващите движения ще зависят от редица фактори, но също и от разпространението на COVID-19 у нас.

Уникредит: Жилищата в България са недостъпни за повечето домакинстваУникредит Булбанк представи проучване на имотния пазар, което изследва съотношението между цените на жилищата и средните доходи в страната