У нас има множество красиви езера. Ние подбрахме пет от тях:

Седемте рилски езера

Това е най-посещаваната от туристи езерна група у нас. Разположени са в Рила, на около 2500 м надморска височина. Езерата са с ледников произход, разположени са стъпаловидно и са свързани помежду си с малки поточета.

Името на всяко от тях отговаря на външния му изглед. Най-високо разположеното се нарича Сълзата заради прозрачните му води. Следващото е Окотото е най-дълбокото циркусно езеро у нас. Бъбрека е с най-стръмните брегове, а Близнака е най-голямо по площ.

Езерото Трилистника се нарича така заради неправилната му форма. Най-плитко е Рибното езеро, а най-нискоДолното, което събира водата, изтичаща от всички останали.

Езеро Сребърна

Уникалността му се състои в това, че е разположено на главното миграционно трасе на прелетните птици между Европа и Африка, наречено Via Pontica. На територията му могат да бъдат наблюдавани 221 вида птици, 41 вида бозайници, 11 вида влечуги, 10 вида земноводни и 24 вида риби.

Самото езеро е сладководно и е разположено край река Дунав, в близост до Силистра. Дълбочината му варира от 1 до 3 метра, а площта му е 2 – 2.5 км². Често се заблатява. Местността е обявена за резерват.

Езеро Аркутино

Наричано е още Мечешкото блато е разположено в близост до Приморско. Част е от резерват Ропотамо. От морето е отделено с пясъчни дюни, като на плажната ивица вирее пясъчна лилия. От него се открива красива гледка към остров Свети Тома - единственото място в България, където растат кактуси.

Дуранкулашко езеро

То също е разположено на миграционния път на птиците Via Pontica. Намира се в близост до Шабла. Представлява крайбрежно езеро-лагуна с площ от 3.4 км². В западната му част са разположени два острова.

Зоната около езерото е една от най-добре запазените влажни зони у нас. Тя е с международно значение за опазването на повече от 260 вида редки и застрашени от изчезване растения и животни. То е и единственото в България доказано находище на див шаран.

Бургаско езеро

Това е най-голямото естествено езеро у нас. Наричат го още Вая. Представлява плитък лиман, разположен на брега на Черно море. Над него минава Виа Понтика, заради което 254 вида птици предпочитат да гнездят покрай водите му.

За съжаление, в днешни дни езерото е изключително замърсено. В близост до него се намира град Бургас и петролната рафинерия. Това влияе на рибните му запаси, което може да доведе до заплаха за прехраната на много от населяващите го птици. 61 от тях вече са записани в Червената книга на България.

Снимки: Уикипедия