Топ дестинации в Южния Централен регион
Ако още не сте планирали отпуската си, ние можем да ви помогнем – ако не финансово, то поне с дестинацията. Шест недели подред ще ви представим най-привлекателните туристически обекти в шестте региона на страната. Днес ще се разходим из забележителностите в Югоизточния регион.
Античен театър, Пловдив
Античният театър в Пловдив е един от най-добре запазените в света. Той се намира между тепетата Джамбаз и Таксим тепе. Най-вероятно е използван за борби с животни, други забавления, както и за седалище на тракийското провинциално събрание. Днес, заради добрата си акустика, се използва за провеждането на концерти, като събира до 7 хиляди зрители.
Планетариум, Смолян
Това е най-големият планетариум с астрономическа обсерватория в страната. В него се намира кръгла зала с купообразен таван, където е разположен проектор, който създава изкуствено звездно небе, точно копие на истинското. Под купола на обсерваторията е разположен телескоп, с който могат да бъдат наблюдавани Слънцето, Луната и звездите.
Перперикон
Археологическият комплекс се намира в близост до Кърджали. Състои се от голямо мегалитно светилище от Каменната ера, паметници от Античността и средновековна крепост. При траките то е свещен скален град, столица и крепост с царски дворец. По-късно тук са живяли римляни, готи, византийци и българи.
Църква-костница „Света Неделя“, Батак
Църквата е свързана с Априлското въстание. В хода на въстанието се оказва последната крепост на разбунтувалите се батачани, чийто яростен отпор довежда до Баташкото клане. В нея са избити около 2000 мъже, жени, деца и старци. След Освобождението тя не се използва за богослужение, като в нея са запазени костите на загиналите в Баташкото клане.
Историческа местност „Оборище“
Намира се в близост до Панагюрище. Тук на 14 април 1876 г. е свикано събрание, на което се взима решение за провъзгласяването на Априлското въстание. Това се счита за проведеното Първо Велико народно събрание у нас.
Пещера „Снежанка“
Разположена е в Родопите, в близост до град Пещера. Тя е една от най-красивите пещери у нас. Дължината й е 145 м, с постоянна годишна температура 9 градуса. Богата е на сталагмити, сталактити, сталактони, драперии, синтрови езерца. Състои се от няколко красиви зали: Залата на виметата, Голямата зала, Музикалната зала, свързани със Срутището, над което минава мост.
Асенова крепост
Наричана още Петрич, тя се намира в покрайнините на Асеновград. Крепостта е съществувала още по времето на траките. Наречена е на цар Иван Асен II, който през 1231 г. прави редица поправки по нея с цел заздравяването й.
Бачковски манастир
Това е вторият по големина манастир у нас, след Рилския. Намира се в долината на Чепеларската река, близо до Асеновград. Манастирът е живописно ограден от хълмовете на Родопите, което, заедно с внушителния му размер и богатата му история, го прави един от най-посещаваните в България.
Водопад „Райското пръскало“
Това е най-високият водопад на Балканския полуостров. Разположен е в Стара планина под връх Ботев. Намира се в природния резерват "Джендема". Събира води от снежните преспи, разположени под върха, които образуват река Пръскалска, и има височина 124.5 м.
Скално светилище „Татул“
То се намира близо до Момчилград. Изсеченото в скала светилище съдържа съдържа два саркофага, жертвеници, улеи, ниши и стъпала. Според археолози, в него се намира храмът на митичния певец Орфей. Там е открит един поникнал корен от лоза, за когото се предполага, че е на възраст около 3000 години.
Каменни гъби
Образуванията се намират между Хасково и Кърджали. Местните хора ги наричат Мантаркая. Скалните образувания с формата на гъби са с розов, син, черен и зелен цвят. Високи са до 3 метра.
Снимки: Уикипедия