В година, когато клиентите на инвестиционните фондове, инвестиращи в американски акции, са изтеглили около 60 милиарда долара, стойността на акциите на този род фондове се е повишила с 527 милиарда долара.

Така американските домакинства са притежавали акции на стойност 20 трилиона долара, или са държали 41% от финансовите си активи в акции. Това е най-високата стойност на подобни инвестиции от 2007 година, като процентът е изоставал единствено в сравнение с интернет балона в САЩ.

При подобен процент на инвестиции в акции много голяма част от анализаторите са притеснени откъде ще дойде следващата вълна купувачи, които да инициират по-нататъшен ръст при цените на ценните книжа.

„Налице е наситено търсене“, според Дан Ошенски, инвестиционен стратег в Rothschild Asset Management Inc., цитиран от CNBC. “Това не означава, че акциите не могат да продължат с ръста си. Но сочи, че бъдещата доходност на инвеститорите ще е изправена пред сериозни предизвикателства“, смата специалистът.

Един от уроците от ръста през 2009 година е, че акциите могат да поскъпват, въпреки че индивидуалните инвеститори са мечи настроени.

По време на един от най-дългите бичи пазари в щатската история е била създадена стойност за инвеститорите в размер на 17 трилиона долара при широкия индекс S&P 500.

Печалбите на щатските компании са се удвоили, като компаниите са изкупили обратно собствени акции на стойност 2 трилиона долара.

Предвид на очакванията бъдещото движение на щатските акции да се предопределя от фундаментални фактори, то перспективите не са особено положителни заради не особено добрите очаквани печалби, според Джон Канали, главен икономист в LPL Financial Corp.