Срещите на централните банки следващата седмица ще изложат огромното разминаване по отношение на паричната политика между няколко от големите икономики, поставяйки макросредата в центъра на вниманието и акцентирайки върху валутната търговия, заяви в сряда хедж фонд мениджърът Кайл Бас.

Основателят на хедж фонда с 1.7 милиарда щатски долара Hayman Capital смята, че Федералният резерв вероятно ще намали своята програма за стимулиране чрез купуването на облигации до нула следващата седмица.

Централната банка на Япония обаче най-вероятно ще обяви, че ще направи каквото е необходимо, за да се предотврати навлизането на третата най-голяма икономика в света в голяма криза.

"Те все още поддържат 10% фискални дефицити. Ние мислим, че те ще поддържат дефицит по текущата сметка от 2 до 4 процента през следващата година и Япония ще трябва да купува повече облигации, докато САЩ няма да купува повече," заяви Бас в Squawk On The Street.

"И така, когато централните банка са изтеглени от пазара, макросредата става с много по-голямо функционално значение."

Това разминаване в паричната политика без съмнение ще натежи върху Европа, която също ще бъде принудена да "направи всичко, за да овладее своята дефлационна среда," каза Бас.

На свой ред, Бас мисли, че щатският долар ще набира сила.

Бас, чийто базиран в Далас фонд е известен както с големите инвестиции на фондовия пазар, така и с други характерни залози, обърна внимание по-рано тази година на неговите тревожни възгледи за японската икономика.

Излишно е да се казва, че той продължава да е с къса позиция върху японската йена.