Защо чуждестранните работници се стичат в един 700-годишен европейски град
Когато братът на Рикардо Шмиц му гостува във Вилнюс, Литва, двамата отиват на зимна разходка в полунощ - нещо, което според него никога не биха направили у дома в Бразилия, разказва в свой материал за литовската столица CNBC.
"Брат ми не беше виждал сняг от дете, така че беше много развълнуван. Разхождахме се от полунощ до 3 часа сутринта", разказва Шмиц пред телевизията. "В нито един момент не се почувствах стресиран или притеснен. За мен това е безценно."
Шмитц идва във Вилнюс за първи път през 2018 г. като студент в рамките на програма за обучение в чужбина. След като си осигурява работа на пълен работен ден, той се завръща през 2020 г. и сега работи като старши консултант за Deloitte и преподавател по финансово и данъчно право в литовския университет Mykolas Romeris.
Най-устойчивите дестинации в Европа за 2024 г.Пет дестинации в Европа са сред десетте най-устойчиви места за туризъм, според класация на Lonely Planet
"Когато се върнах тук, имах онова спокойно усещане, че съм си у дома", казва той. "Планът ми за обозримото бъдеще е да остана."
Търсят се квалифицирани работници
Шмиц е един от многото чужденци, живеещи в Литва. Техният брой е нараснал от около 145 000 през 2022 г. до над 200 000 през 2023 г., според местните медии.
Кампанията "Вилнюс - G-точката на Европа", която литовската столица стартира, попада в световните заглавия през 2018 г., а финансирани от правителството организации като Work in Lithuania и Invest Lithuania имат за цел да привлекат квалифицирани чуждестранни работници и инвестиции в страната.
С население от едва 2,8 млн. души Литва изпитва недостиг на местни таланти, които да захранват разрастващите се технологични и финансови индустрии в страната. И младите професионалисти като Шмиц са привлечени от тези възможности за кариера. В проучване, проведено сред 1300 чуждестранни студенти, които в момента учат във Вилнюс, 42% от тях заявяват, че виждат живота си след завършването в града.
10 града, които не са туристически звезди, но има защо да ги посетитеАко мечтаете да се потопите в местната атмосфера, без да ви притесняват тълпи от чужденци, това са вашите дестинации
"Започнах като стажант, след това се преместих на позиция консултант, а сега съм на по-висок пост", казва Шмиц. "Тъй като тук пазарът е малък, човек има повече възможности и това му помага да се развива."
Времето за обработка на визите е намаляло от осем месеца на едва един, а към това се добавя и своеобразна стипендия от 3 444 евро, която се отпуска на чужденци, работещи в професии, от които страната се нуждае.
По данни на Work in Lithuania досега са отпуснати около 400 подобни стипендии.
Здравословен начин на живот
В Литва има 15 официални празника годишно - вторият по големина брой в Европейския съюз. В същото време само 1% от служителите работят "много дълго", което е доста под средното ниво от 10%, според индекса за добър живот на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Най-влиятелните паспорти в света за 2023 г.Разликата в свободата на пътуване между държавите в горната и долната част на класацията е по-голяма от всякога
ОИСР също така класира страната на 11-то място по баланс между професионалния и личния живот, като по този начин тя изпреварва Швейцария и Унгария. Това е нещо, което според Миша Йохана е истинското предимство на живота във Вилнюс.
"Моята компания тук наистина насърчава хората да използват цялата си отпуска. Това е много различно от културата на работа в Индонезия, откъдето съм родом", казва Йохана, която е от Джакарта.
Подобно на Шмиц, тя отива във Вилнюс, за да учи, като изборът ѝ е повлиян от желанието ѝ да бъде с литовското си гадже, с което се е запознала в Бали.
Индонезийците са склонни да се отнасят по-спокойно към работата от литовците, добавя Йохана, но по думите ѝ в Индонезия шефовете по-рядко одобряват отпуските, което означава, че работниците са склонни да си измислят причини, обикновено свързани със семейството, за да излязат в почивка.
"Тук не ми се налага да правя това", акцентира още Йохана, която работи нощем от апартамента си във Вилнюс като мениджър в платформата за маркетингови данни Whatagraph. Така дните ѝ остават свободни за страничната ѝ работа като актьор.
Не на последно място, обяснява тя, въздухът в Литва е изключително добър, за разлика от този в нейния роден град Джакарта.
Топ 10 страни за дигитални номади: Румъния и Хърватия преди ПортугалияЕвропейските страни отново доминират в топ 10, но има някои изненади
"Вилнюс също така е много подходящ за ходене пеша, а това е още едно нещо, което не мога да правя в моята страна, защото пътищата там не са направени за пешеходци."
Лаура Гуарино пък се премества във Вилнюс от Италия през 2021 г., също чрез програма за обучение в чужбина. Тя казва, че е била щастлива да се сбогува с трафика и тълпите в Неапол, заменяйки ги с 10-минутно пътуване до офиса си в литовската столица.
"Просто се влюбих в града", казва Гуарино, която работи като мениджър бизнес развитие за Teltonika Telematics. "Неапол е толкова претъпкан, навсякъде има само сгради и толкова много трафик - това е много досадно. Вилнюс има толкова добро настроение и е толкова спокоен, че просто не искам да си тръгвам".
Някои трудности
Гуарино, Шмиц и Йохана смятат, че е било лесно да се впишат в местната култура, тъй като повечето местни жители владеят английски език, въпреки че всички те казват, че са посещавали курсове за изучаване на литовски език.
От културна гледна точка им се е наложило да се приспособят към по-сдържан и структуриран подход във взаимоотношенията, който е в противоречие с откритите, емоционални и силно разговорни характеристики на индонезийската, бразилската и италианската култура.
Вилнюс обаче вече не е онзи евтин град, който е бил някога. Гуарино и Йохана казват, че разходите за наем, сметки и хранителни продукти не са по-ниски, отколкото в техните страни.
Колко плащат за най-търсените професии най-богатите страни в ЕвропаНай-високата средна годишна заплата е за мениджърите по продажби в Дания (171 781 евро), а най-ниската е скромните 15 503 евро за инженерите в Хърватия
Тримата чуждестранни работници трябва да се приспособяват и към дългата, сурова литовска зима. Йохана е възприела местната традиция "ekete" - сауна, последвана от потапяне в ледено езеро, което тя описва като “излизане извън тялото".
Междувременно Шмиц се занимава със зимен спорт - кърлинг, като се състезава в националния шампионат на Литва, а Гуарино посочва:
"Просто трябва да си вземам витамин D и да съм сигурна, че ще пътувам обратно до Неапол за Коледа, и всичко е наред".