Марс често е наричан потенциална космическа колония за жителите на Земята.

Луната обаче е не по-малко подходящ обект, смята проф. Люис Дартнел, който представи прототип на селище, изградено на естествения спътник на Земята.

Ученият от университета Уестминстър показа как ще изглежда животът след 150 години, ако колонизираме Луната.

1. Защо да отидем именно на Луната?

Тя се намира по-близо, отколкото Марс. Притежава ценни ресурси, които бихме могли да добиваме и да доставяме на планетата Земя. Освен това е по-жизнеспособен вариант за колония.

Не на последно място, човекът вече е стъпвал на Луната.

2. Как ще изглежда животът там?

Космическа радиация, микрометеорити, отсъствие на атмосфера и екстремни температури – животът на Луната няма да е лесен. Освен това учените са доказали, че там има вулканична активност, но съществуват много лунни тунели, които може да се използват за строеж на жилища.

В този случай ще се наложи човекът да се приспособи към живот под земята. Това означава, че и менюто ще бъде различно. Ще трябва да свикнем с друга гравитация, светлина, температура и климат.



Снимка: Hillarys

Hillarys

Подробнее на РБК:
https://www.rbc.ru/trends/futurology/5e31b2e99a794761c9dbd818

Hillarys

Подробнее на РБК:
https://www.rbc.ru/trends/futurology/5e31b2e99a794761c9dbd818

3. Какви проблеми може да възникнат за колонията?

Колонизацията на Луната ще бъде съпроводена със сериозни препятствия и ограничения. Членовете на колонията ще бъдат изолирани на сравнително тясно пространство с неголямо население.

Невъзможността тя да бъде напусната без специална подготовка може да провокира клаустрофобия. Разбира се, членовете на колонията ще могат от време на време да се връщат на Земята.

Ще летят ли скоро туристи в космоса?Международната космическа станция (МКС) може да има посетители през следващата година.

4. Как ще изглеждат жилищата?

Те ще са изградени от нулата, т.е. ще бъде приложен съвременният опит в организирането на градското и жилищното строителство. Според проф. Дартнел вероятно ще има голяма паркова зона в центъра на колонията. Тя ще бъде място за почивка, ще има много растителност, която ще произвежда кислород.

Сградите ще бъдат обърнати с „лице“ към парка. Ще бъдат структурирани по височина, за да получават достатъчно светлина.

На Луната няма да има много транспорт. Градът в самото начало ще бъде малък. До всяка точка ще е възможно да се стигне пеша без проблем. Може би въпросът ще бъде решен с електрически колела.