Европа без граници: Северът привлича талантите, останалите страдат
Страни като Унгария, Италия и Португалия се затрудняват да спрат изтичанет на мозъци, спъващо техните икономики
Доскоро авиокосмическият инженер Педро Монтейро планира да се присъедини към много свои колеги, които се местят от Португалия в по-богатите ѝ европейски съседи в търсене на по-добре платена работа, след като завърши магистърската си степен в Лисабон.
Но данъчните облекчения, предложени от правителството на Португалия за млади работници, които достигат до временно освобождаване от 100% данък върху дохода в някои случаи плюс помощ за жилище, го карат да се замисли.
„Предишните правителства изоставиха младите хора“, казва пред Reuters 23-годишният Монтейро, който учи индустриален мениджмънт във Висшия технически институт в португалската столица. „Страната се нуждае от нас и ние искаме да останем, но трябва да видим знаци от правителството, че прилага политики, които ще помогнат.“
Монтейро цитира по-специално разходите за закупуване или наемане на дом на фона на жилищна криза, влошена от пристигането на богати чужденци, привлечени от възможностите за пребиваване и данъчни облекчения.
Той се съмнява, че новите мерки на правителството ще бъдат достатъчни.
„Някои от моите приятели сега работят в чужбина и печелят значително повече пари, а и имат по-добри възможности за кариерно развитие“, казва той. „Малко съм скептичен относно възможностите си за работа тук, в Португалия.“
Португалия е поредната страна в Европа, която се опитва да се справи с изтичането на мозъци, спъващо нейната икономика. Данъчните облекчения за млади работници в бюджета, който в момента се разглежда от парламента, ще влязат в сила през следващата година и биха могли да облагодетелстват до 400 000 млади хора. Той ще струва 525 милиона евро на година.
Бягството на таланти към по-богатите страни на север е проблем, който Португалия споделя с няколко други в Южна и Централна Европа. Хората се възползват от правилата за свобода на движение в рамките на ЕС. Различни страни, включително Италия, опитаха други схеми за противодействие на бягството, но резултатите са смесени.
Изостряйки недостига на работна ръка в региона и лишавайки по-бедните страни от данъчни приходи, това е още едно препятствие за ЕС, докато се опитва да подобри своя затихващ икономически растеж, като същевременно се справи с намаляването на населението и изоставащата производителност на труда.
Победата на Доналд Тръмп на изборите в САЩ този месец повишава залозите. Рискът от повсеместни търговски мита върху европейския износ от поне 10% е съвсем реален. Икономистите предупреждават, че този ход може да превърне анемичния растеж на Европа в пълна рецесия.
Около 2,3 милиона души, родени в Португалия, или 23% от нейното население, в момента живеят в чужбина, според Португалската емиграционна обсерватория. Това включва 850 000 португалски граждани на възраст 15-39 години, или около 30% от младите португалци, и 12,6% от населението на страната в трудоспособна възраст.
Още по-обезпокоителното е, че около 40% от 50 000 души, завършили университети или технически колежи, емигрират всяка година, според проучване на Business Roundtable Portugal и Deloitte, базирано на официална статистика. Това струва на Португалия милиарди евро загубени приходи от данък върху доходите и социално осигуряване вноски.
Демографски ад
„Това не е страна за млади хора“, казва Педро Джинджейра до Нашименто, изпълнителен директор на Business Roundtable Portugal, която представлява 43 от най-големите компании в страната с население от над 10 милиона души. „Португалия преживява истински демографски ад, защото не е в състояние да създаде условия за задържане и привличане на млади таланти“.
Вътрешната миграция в рамките на ЕС отчасти се обуславя от несъответствието в заплатите между различните държави членки. Някои икономически мигранти също така казват, че търсят по-добри допълнителни придобивки, като пенсии и здравеопазване, и по-малко строги йерархични структури, които дават повече възможности и отговорности на младите специалисти.
Нарастват опасенията относно дългосрочната жизнеспособност на икономическия модел на Европа с бързо застаряващото население и неуспеха да спечели значителни дялове от пазари на бъдещето с висок растеж на бъдещето - от технологии до възобновяема енергия.
Представяйки набор от предложения за реформи, насочени към насърчаване на местните иновации и инвестиции, бившият шеф на Европейската централна банка Марио Драги предупреди, че „регионът е изправен пред бавна агония на упадък, ако не се конкурира по-ефективно“.
45-годишната Естер Човек и нейният съпруг се преместват от Унгария в Австрия, където работниците печелят средно 40,9 евро на час в сравнение с 12,8 евро на час в родината им. Това е най-голямата разлика в заплатите между съседни страни в ЕС. Затова и броят на унгарците, живеещи в Австрия, се е увеличил до 107 264 в началото на 2024 г. от едва 14 151, когато Унгария се присъединява към ЕС.
На съпруга на Човек, който работи в строителството, е предложена работа в Австрия, докато тя е служител в медии и счетоводство в различни мултинационални компании. Като мотиви за преместването си семейството посочва пред Reuters по-доброто заплащане, пенсиите, условията на труд и здравеопазването. Двамата изразяват загриженост и относно политическата ситуация в Унгария – те се притесняват, че страната може да се присъедини към Великобритания и да напусне ЕС.
„Тук имаше смяна на режима през 1989 г. и 30 години по-късно ние все още чакаме чудото, което ще ни накара да настигнем Австрия“, казва Човек.
След Брекзит Нидерландия измества Великобритания като предпочитана дестинация за португалски таланти, но Германия и скандинавските страни също са популярни.
Много европейци също така се насочват към Съединените щати в търсене на по-добра работа - около 4,7 милиона са живели там през 2022 г., според базирания във Вашингтон Институт за миграционна политика. Той все пак отбелязва дългосрочна тенденция на спад от 60-те години на миналия век.
През 2023 г. 4892 португалци са емигрирали в Нидерландия, изпреварвайки за първи път Великобритания, която през 2019 г. е приела 24 500 португалци.
У дома те са изправени пред осмата най-висока данъчна тежест в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), въпреки че цените на жилищата са се повишили със 186%, а наемите с 94% от 2015 г., според специалисти по имоти Confidencial Imobiliario.
Португалците са спечелили средно по 16 943 евро след облагане с данъци през 2023 г. в сравнение с 45 429 евро в Нидерландия, според Евростат.
Португалия ще предложи на лица под 35 години, които печелят до 28 000 евро годишно, 100% освобождаване от данъци през първата им година на работа, постепенно намалявайки обезщетението до 25% между осмата и десетата година. Младите хора също така ще бъдат освободени от данъци върху трансакциите и налог при закупуване на първия си дом. Те ще имат достъп до гарантирани от държавата заеми и субсидии за наем.
„Проектираме солиден пакет, който се опитва да разреши основните причини, поради които младите напускат“, казва министърът на кабинета Антонио Лейтао Амаро в интервю за Reuters.
„Нещата няма да се променят“
Лейтао Амаро не знае със сигурност дали данъчните облекчения ще проработят, но е сигурен, че неговото правителство, което встъпи в длъжност през април, е трябвало да опита нещо ново.
„Ако не действаме амбициозно, нещата няма да се променят и Португалия ще продължи по този път“, категоричен е той.
Италианското правителство вече установи, че данъчните облекчения, използвани като стимули, са скъпи и са отворени за измами. През януари страната рязко ограничи своята схема, която струваше 1,3 милиарда евро загубени данъчни приходи, въпреки че усопя да примами технологични таланти като Алесандра Мариани обратно у дома.
Преди 2024 г. на връщащите се е предлагано 70% данъчно облекчение за пет години, което може да бъде удължено с още пет години при определени обстоятелства. Сега страната планира да предложи намалена схема, насочена към конкретни умения, след като привлече само 1200 учители или изследователи - области, в които Италия има особен недостиг.
Мариани казва, че стимулите са били ключови, за да я убедят да се върне в Милано през 2021 г., като са ѝ позволили да поддържа същия стандарт на живот, на който се е радвала в Лондон.
„Ако възможността беше същата без схемата, изобщо нямаше да тръгна“, казва Мариани.
Но тъй като данъчни облекчения, на които се радва, ще бъдат премахнати до 2026 г., освен ако не си купи къща или не роди дете, тя е изправена пред спад на заплатата и казва, че отново гледа към изходната врата.