Шансът ви да достигнете милиардерски статут се увеличава, при положение, че сте в една от посочените по-долу 10 индустрии, пише Business Insider.

Именно оттам трупат своето състояние 76.5% от милиардерите по света, сочат данни от последната класация на Wealth-X.

Вижте кои бизнеси генерират най-високи доходи за своите собственици:

10. Мода и луксозни стоки

Модата е една от редките области, в които милиардерите трупат състояние, тъй като едва 4.3% от тях имат бизнес в тази сфера. Тези, които са преуспели в модата са изключително богати. Общо 15 от най-заможните хора в света се занимават с мода, като сред тях са и най-богатите европейци – Бернар Арно и Амансио Ортега.

Арно е Председател на Борда на директорите на компанията за луксозни стоки Louis Vuitton, докато Ортега е основател на Zara, Bershka, Massimo Dutti, Stradivarius, Pull & Bear и др. известни модни марки, обединени по шапката на Inditex.

9. Развлечения

Едва 4.5% от милиардерите са в тази индустрия, като тук трябва да отбележим Гай Лалиберте, натрупал състояние от 1.2 млрд. долара, благодарение на империята си, носеща името Цирк дьо Солей. Лалиберте продава мажоритарен дял от компанията си в сделка за 1.5 млрд. долара през 2015 г.

8. Неправителствени организации

Малко под 5% от милиардерите се занимават с неправителствени организации на пълен работен ден. Тук попадат Бил Гейтс и съпругата му Мелинда, тъй като семейство Гейтс намали значително своя дял в Microsoft, а Бил дори напусна Борда на директорите на компанията, както и този на Berkshire Hathaway, за да се отдаде на благотворителните си начинания.

Как Microsoft направи Бил Гейтс най-богатия човек в света?Бил Гейтс използва за първи името Microsoft на 29 ноември 1979 г.

7. Технологии

Основателят на Facebook Марк Закърбърг, както и тези на Google Лари Пейдж и Сергей Брин са най-известените имена сред милиардерите, занимаващи се с технологии. Едва 5.6% от най-богатите хора в света обаче са натрупали своите състояния от тази сфера.

Какво прави Facebook с мозъка на потребителите си?Facebook „експлоатира“ човешката психология съвсем преднамерено, за да държи потребителите в „примката на социалната валидация

6. Производство

Също 5.6% от богаташите са спечелили богатствата си от производства, сочат данни на Wealth-X.

Номер 1 в класацията е Даян Хендрикс, която основава компанията за покриви и прозорци ABC Supply заедно с покойния си съпруг Кенет. Днес тя притежава 7.8 млрд. долара.

5. Здравеопазване

Едва 5.7% от най-богатите хора в света са натрупали своето състояние от здравеопазване. Сред тях е и Енерсто Бертарели, който към днешна дата е най-богатият човек в Швейцария със богатство от 18.1 млрд. долара. Милиардерът притежава фармацевтичната компания Serono.

4. Храни и напитки

Какъв по-добър пример от Даниел Лубецки, който започва да продава барчета с плодове и ядки в Австралия. Основаната от него компания Kind Healthy Snacks e продала над 2 млрд. барчето от основаването си, а през 2017 г. Mars купува 40% от нея, за да я добави към империята си от M&M и Snickers. Днес 5.7% от хората с най-големи финансови възможности са заети в тази сфера.

3. Недвижими имоти

Общо 7.6% от богаташите се занимават с имоти. Най-богатият бизнесмен в тази сфера в САЩ е Стивън Рос, който притежава 7.6 млрд. долара.

2. Холдингови дружества

Инвеститорът Уорън Бъфет днес е сред най-богатите хора в света, въпреки че е дарил повече от 37 млрд. долара за благотворителност в последните години. Той има инвестиции в сферата на банки, застрахователни компании, но също така и дялове в Coca Cola, Apple, Amazon и др. Общо 12.8% от богаташите трупат своето състояние от дружества, занимаващи се с разнородна дейност.

Съветите на Бъфет: Как да направите първия си милионЛегендарният инвеститор Уорън Бъфет е идеален модел за подражание, независимо дали сте начинаещ инвеститор или вече преследвате финансово могъщество

1. Банки и финанси

Банките и изобщо финансовите услуги са начело в това подреждане, като общо 19.8% от най-богатите хора в света са натрупали състояния от тези сфери.