Австралия е 13-ата най-голяма икономика в света с брутен вътрешен продукт, възлизащ на 1.38 трлн. долара.

Държавата-континент може да се похвали със сериозен брой заможни хора, живеещи и развиващи бизнес на територията й.

В тазгодишното издание на класацията на Forbes за най-богати австралийци, известният минен предприемач Клайв Палмър се завръща с гръм и трясък.

Милиардерът, който е женен за българка, се завръща в класацията на 50-те най-богати австралийци за първи път от 2014 г. Той заема 20-а позиция със състояние от 1.8 млрд. долара.

Добивната индустрия в Австралия определено се отплаща добре, тъй като в подреждането личат имената и на други милиардери с бизнес в тази сфера.

Магнатът в добива на въглища Крис Уалин също се завръща в подреждането, заемайки 41-о място, противно на тенденцията състоянието на собствениците на мини да намалява в последно време. Уалин разполага с богатство от 910 млн. долара.

На първо място през тази година е миналогодишният първенец в класацията – минният магнат Джина Райнхарт. Нейното състояние възлиза на 14.8 млрд. долара, което е спад от 10.8%, или 1.8 млрд. долара на годишна база. Причина за това са колебливите цени на желязната руда на международните пазари.

Децата на Райнхарт, представяни като общ участник в подреждането, водени от най-голямата дъщеря на милиардерката, също записват спад в състоянието си в размер на 38%, или 1.9 млрд. долара, до 3.1 млрд. долара.

Това ги смъква до 11-а позиция в настоящата класация спрямо 5-о място година по-рано. Спадът е най-високият сред всички участници в подреждането - както по отношение на сума, така и по процентен дял.

Като цяло, състоянието на 22-а представители на най-богатите австралийци намалява в резултат на поевтиняването на австралийския долар спрямо щатския в размер на близо 9% спрямо последното издание на класацията, публикувано през ноември 2017 г.

Кои са най-богатите американски знаменитости?Съвкупното състояние на 10-те най-богати знаменитости в САЩ възлиза на 18.7 млрд. долара, което е повече от БВП на Исландия


От друга страна, богатствата на 23-а представители на елитния клуб записват повишение през периода. Най-висок скок се наблюдава при основателите на софтуерната компания Atlassian Майк Канън-Брукс и Скот Фаркухар – ръст от 3 млрд. долара за всеки, или повишение от цели 88.2%.

Така всеки от двамата притежава по 6.4 млрд. долара, което им отрежда съответно 5-а и 6-а позиция в класацията.

Друг австралийски технологичен милиардер - Ричард Уайт, който е основател на WiseTech Global, скача с 16 места в подрждането - до 17-о място, след като неговото състояние записва ръст от 76% през периода, до 2.2 млрд. долара.

Технологичните милиардери в Австралия са едва трима от общо 35 души със състояние над 1 млрд. долара. Това е с един по-малко спрямо предходната класация за държавата-континент.

Жените със състояние над един милиард са 6 от общо 7 в цялата класация. Броят им се запазва от предходното издание на подреждането.

Сред 50-е най-заможни австралийци за първи път попада съоснователят на инвестиционната платформа Netwealth Майкъл Хайне. Компанията реализира IPO през 2017 г., като до сега цената на акциите ѝ е скочила повече от два пъти, поставяйки Хайне на 50-а позиция със състояние от 750 млн. долара.

Това са най-богатите хора в АфрикаБроят на африканските милиардери намаля през отминалата 2018 г. поради ширещия се спад в цените на акции и валути


Основателят на Computershare Крис Морис се завръща в подреждането на 49-а позиция със 760 млн. долара.

Четирима души са отпаднали от подреждането, включително 96-годишният имотен магнат Стенли Перън, който почина през ноември, оставяйки активите си за 2.3 млрд. долара на благотворителната организация Stan Perron Charitable Foundation.

Основателят на Flight Centre Греъм Търнър, строителният предприемач Тим Робъртс и Крис Томас, основател на Thomas Foods, не успяха да преминат границата от 750 млн. долара, за да попаднат отново и в тазгодишната класация.