Германският канцлер Ангела Меркел запазва първото си място в класацията на списание Forbes на най-влиятелните жени в света през 2017 г. Това е седмият пореден път, в който Меркел оглавява подреждането, в което е присъствала общо 12 пъти.

На второ място е британският премиер Тереза Мей, която попада за първи път в класацията. Тя управлява страната си в процеса на излизане от ЕС – исторически, сложен и променящ момент за страната и за съюза.

След Мей се нарежда Мелинда Гейтс, която е съпредседател на фондация „Бил и Мелинда Гейтс“ и заедно със съпруга си е предоставила финансиране на стойност над 40 млрд. долара, както и подкрепа за организации в над сто страни.

Главният оперативен директор на Facebook Шерил Сандбърг е поставена на четвърто място, а генералният директор на General Motors Мери Бара заема петото място. Десетката се допълва от генералния директор на You Tube Сюзан Войчицки, генералният директор на Fidelity Investments Абигейл Джонсън, управляващият директор на МВФ Кристин Лагард, Ана Патрисия Ботин, президент на Santander Group, и Джини Ромети, генерален директор на IBM.

Хилари Клинтън, която миналата година беше на второ място, сега губи 63 позиции, след като не успя да победи Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ.

В тазгодишната класация, определена въз основа на притежавано богатство, сфери на влияние и присъствие в медиите, има рекордните 23 дебютантки с нови представителки на нежния пол на ръководни позиции в политиката, технологиите, бизнеса и медиите.

На 19-о място е Иванка Тръмп, която е втората най-високопоставена дебютантка. Доведената й майка Мелания, която избягва светлините на прожекторите като първа дама, не се появява в класацията тази година. Иванка обаче е ключов играч в администрацията на Доналд Тръмп. Макар че баща й не винаги търси съветите й, тя е насочила усилията си в областта на платените семейни отпуски, насърчаването на жените в науката и на жените предприемачи.

A post shared by Ivanka Trump (@ivankatrump) on

В тазгодишната класация влизат 48 дами от САЩ и редица дебютантки от други страни. Естонският президент Керсти Калюлайд влиза под номер 78. Макар че страната й има само 1.2 милиона души население, тя ръководи дигиталната революция, в която роботите правят редовни доставки, а хората могат да гласуват онлайн. В Норвегия Ерна Солберг (46-о място), наричана норвежката Ангела Меркел, ръководи страната си в период на спад на цените на петрола и поставя основите на разрастването на икономиката.

В Китай жените продължават да ръководят предприемаческата революция. Доклад на китайското правителство показва, че 55% от новите интернет компании са създадени от жени. Лу Кинг (40-о място) победи Травис Каланик от Uber в собствената му игра, след като компанията й Didi Chuxing надделя на доходоносния китайски пазар за споделено пътуване. Uber продаде дейностите си в Китай на Лу в замяна на 10%-ен дял в компанията й.

Макар че все още са малцинство на ръководни позиции, жените в класацията на Forbes постигат истински промени. Това трябва да даде надежда на всички за следващата година, отбелязва изданието.