В момента най-богатите 1% от жителите на САЩ контролират 1/3 от богатството в страната. Те са елитът или така нареченият „каймак“ на обществото. Днес сме прекалено вторачени в материалното. Важен човек е този, който притежава скъпа кола, изискана къща, високоплатена професия.

Някои от най-важните фигури в историята и изкуството, обаче не само, че не са били богати, но са живели в крайна бедност.

Такива са Далай Лама, Папите и др.

Виж още: Най-влиятелните знаменитости на 2014 година

Вижте 5 от най-влиятелните хора в света, които са живели в бедност:

5. Майка Тереза

През 2003 година тя спечели Нобелова награда за мир.

Майка Тереза е от Албания. Тя е монахиня и живее скромно. Не притежава нищо, всички дарения, които получава са за фондацията й.

За мнозина тя е олицетворение на християнските ценности.

4. Винсент Ван Гог

Приживе Ван Гог е продал една единствена картина (и то на приятел на роднина).

Ван Гог е починал напълно разорен, а днес творбите му се продават за милиони долари.

3. Грегор Мендел

Считат го за баща на генетиката, но става известен едва след смъртта си.

Той е бил ботаник и монах. Отглеждал пчели и растения и бил запленен от начина, по който някои видове организми и растения предават общите си черти от поколение на поколение.

Започнал своите изследвания, използвайки мишки, след което продължил с растения.

Неговите опити в манастирската градина продължават с години и той написва две книги със своите изводи.

Приживе важността на неговите заключения не е била оценена. Мендел живее като обикновен монах и никога не е направил каквито и да било пари от труда си.

2. Роза Паркс

През 1955 година Роза Паркс пътува в автобус в Алабама и отказва да стане, за да отстъпи мястото си на бял пътник. Арестуват я и започва така нареченият „автобусен бойкот в Монтгомъри“. Това е едно от най-успешните масови движения срещу сегрегацията в САЩ.

След този случай обаче тя загубва работата си и финансовото й положение, което и без това не е добро се влошава.

Към края на живота си тя дори разчита на помощи от местната църква за лекарства.

1. Ане Франк

По време на Втората световна война Франк се укрива от нацистите със своето семейство в Амстердам и води дневник, публикуван след края на войната. Тя умира в концентрационния лагер Берген-Белзен.

Баща й редактира и публикува дневника й. Той успява да подобри финансовото си положение покрай успеха на книгата, макар че самата Ан никога не вижда резултата от това, което е направила – тя умира няколко седмици преди концентрационният лагер да бъде освободен.