Желаещите да работят в чужбина, които искат да минимизират данъците си, може да се замислят за преместване в България.

Засега все още няма такова нещо като живот без данъци, но някои държави предлагат по-добри данъчни условия за чуждестранните служители от други, а малката балканска държава е една от тях, пише в един от блоговете на Wall Street Journal (WSJ).

Нов доклад на AIRINC, базирана в Кеймбридж, Масачузетс, компания, която събира и анализира данни за международната мобилност, показва, че определени страни предлагат видимо по-добри условия, когато става въпрос за чужденци, плащащи данъци.

Вижте още: България е 27-ата най-евтина държава в света

За да определят кои са най-добрите страни за чужденците данъкоплатци, от AIRINC са прегледали условията в 125 страни и са сравнили пределните данъчни ставки или данъка, които се плаща с нарастването на всеки допълнителен долар доход.

След това от компанията са ги съпоставили с хората, които определят като “семейни служители с високи доходи, работещи в чужбина.”

И докато много страни имат данъчни системи, които включват подоходен данък, в някои държави на чужденците се предлага по-ниска данъчна ставка с цел насърчаването на повече от тях да се установят там. Испания, например, позволява на отговарящите на условията чуждестранни служители да плащат плосък данък от 24.75% върху брутните доходи за първите пет години, което е значително по-малко от максималния пределен данък от 51.9%.

В Япония в определени компании заплащането на чуждестранните служители може или да не се облага с данъци, или пък да се облага с по-нисък данък.

В проучването не са включени страни като Саудитска Арабия и Кувейт, които не определят индивидуален данък на чуждестранните служители. Важно е също така да се отбележи, че САЩ, и дори малка Еритрея, облагат с данък доходите на гражданите си, работещи в чужбина, дори и след като те са платили данъци в съответните държави, където работят.

Вижте още: България е на 55-о място по икономическа свобода в света

При това положение най-добрите дестинации по отношение на данъчното облагане са България и Казахстан, където данъкът върху дохода е плосък в размер на 10%. Най-лошо е положението за чуждестранните служители в Словения с пределна данъчна ставка от 61.10% за семейни данъкоплатци, следвана от Белгия с 59.60%. Челната тройка се оформя от Португалия с 59.1%

Понякога обаче високите данъци могат да бъдат компенсирани с други неща. Преди време Швеция имаше най-високите данъчни ставки в света и е едно от най-лошите места за работещи чужденци в света. Скандинавската държава обаче получава доста похвали за социалната си политика като здравеопазване и образование.