Към настоящия момент най-големите по пазарна капитализация компании в света изглеждат по следния начин.

КомпанияКапитализация (млн. щ.д.)ДейностExxon Mobil Corp. (XOM)396900Най-голямата в света петролна компанияApple Inc. (AAPL)313751Девет поредни години ръст от над 28% в продажбитеInd. and Comm'l Bank of China261039Най-голямата китайска банкаPetroChina Co. Ltd. (PTR)254610Агресивно изкупуваща петролни находища китайска компанияBHP Billiton Ltd. (BHP)252323Производител на алуминии, злато и други суровини

Историята ни показва, че при тях размествания се случват относително често. Така например, GE дълго време заемаше първата позиция, като преди десетилетие пазарната й капитализация възлизаше на 600 млрд. долара. Към днешна дата обаче, тя заема едва 10-та позиция.

Microsoft измести постепенно GE, но от тогава губи позиции и в момента е на 6-то място при най-големите по пазарна капитализация в света, пише изданието Street Authoroty.

Точно под щатската технологична компания се нареждат бразилският енергиен гигант Petrobras и китайската банка China Construction Bank.

Интересен е фактът, че четири от деветте най-големи по капитализация компании са от Китай и Бразилия, което сочи новата реалност на финансовите пазари.

1. Exxon Mobil

На компанията ще й става все по-трудно да задържа лидерската си позиция на най-голяма по пазарна капитализация компания. Една от причините за това тя да се задържи толкова дълго са обратните изкупувания на акции, които непрекъснато намаляват след като достигнаха пик от 6.9 млрд. броя. Към момента обявената програма за обратно изкупуване е 5 млрд. броя.

Броят може да се понижи под 4 млрд. в следващите пет години. Това ще допринесе за необходимо повишение в цената с 25% за да бъде преодолян този тренд.

Освен това, компанията минава към тези с ограничен потенциал за ръст и по-нататъшно поскъпване на цената на петрола ще е нужен, за да може да се поддържа лидерската пазарна капитализация.

Прогнозите на изданието са за пазарна капитализация под 400 млрд. долара след пет години.

2. Apple

Технологичната компания се изстреля до втора позиция в рамките на няколко години. Подобно на Microsoft обаче, в условията на непрекъснато развитие на технологиите, на компанията ще е изключително трудно да се задържи на лидерската позиция, дори и да я стигне.

Инвеститорите залагат изключителни ръстове в произвежданите от компанията продукти, които могат да са заплашени от навлизането на нови пазарни играчи на тези сегменти.

Прогнозите са капитализацията на компанията да се повиши моментно към 400 млрд. долара, преди да стартира дълго и значително понижение, към тези на други технологични гиганти като Google и Microsoft към нива от 250 млрд. долара.

3. Industrial and Commercial Bank of China

Дори и най-голямата по пазарна капитализация банка в света да не успее да отбележи ръст през тази и следващите няколко години, в дългосрочен аспект тя се очаква да продължи да расте най-малко поради очакваното поскъпване на юана.

Поскъпване с 20% в китайската валута ще означава пазарна капитализация на банката над 300 млрд. долара.

Прогнозите са през следващите пет години пазарната капитализация на банката да достигне нива от 400 млрд. долара.

4. PetroChina

За да посрещне растящите нужди на бързоразвиващата се китайска икономика, компанията прибегна до агресивни изкупувания през последните години.

Цената на петрола ще играе ключова роля за определяне на пазарната й капитализация. При поскъпването на петрола до рекордна стойност от 140 долара през октомври 2007 година цената на акциите й се повишиха до 263 долара от 140 преди това.

5. BHP Billiton

Ориентираността на тази компания към различни суровини и поскъпването на последните допринесоха за повишение в пазарната капитализация на компанията със 150% през изминалата година.

Очакванията за възстановяване на световната икономика през тази и следващата година е най-вероятно да допринесе за превес на търсенето над предлагането при суровините и по-нататъшни добри резултати за компанията.

Очакванията са акциите на компанията да продължат да поскъпват, макар и със значително по-бавни темпове.