Най-красивите пещерни градове

Пещерите били най- древният дом на човечеството и на пръв поглед е странно, че дори и при съвременното развитие на технологиите някои пещерни градове остават обитаеми. Невероятно живописни, те ни показват връзката между човека и природата от различен ъгъл:
1. Деринкю, Турция
В турската Кападокия, Източна Мала Азия, са съсредоточени най-много пещерни градове в света. Меката скала позволила през средните векове регионът да преживее истински строителен бум. Най-ранните датират от около II в. пр. н. е., а най-късните от 1950 – те години.
Деринкю е сред най-древните градове в Кападокия. Неговата единствена извисяваща се скала е само върхът на айсберга: къщите и улиците на града са разположени в нея. Около 600 врати по скалата водят към коридори, които пък свързват 13 подземни етажа, спускащи се все по-надолу и по-надолу, до 85 м дълбочина. Тук могат да живеят до 20 000 души, заедно с домашните си животни и провизии за оцеляване.
2. Учисар, Турция
Учисар е най-високата точка на Кападокия. Градът е изграден около скала, която се издига като своеобразен небостъргач над долината. Тази скала е сърцето на града и неговия най-голям квартал. Тук има две- и триетажни къщи с тераси, помещения за добитък и силози. През 50-те години последните жители на града са изселени заради опасност от срутването му.
3. Сетенил де лас Бодегас, Испания
Малкият Сетенил де лас Бодегас в Южна Испания е известен сред гастрономите като едно от най-добрите места, на които да похапнете чоризо – вид испански колбас, а сред архитектите и туристите като град, в който можете да поживеете в пещера. Класическите бели фасади, типични за средиземноморски град, всъщност са входове към пещери. Изглежда, че хората са се научили да обитават тези места много отдавна – още във времената на Римската империя.
Вижте още: Осем прекрасни подземни града
4. Саси ди Матера, Италия
Жителите на Саси ди Матера (в превод- Камъните на майката) твърдят, че техният град е единствен в света, в който има домове на по 9000 години. В града е трудно да се ориентираш: той растял за сметка на прибавянето на нови пещери по плоскостта на скалата и заради това много улици минават по покривите на построените по-рано домове. Заради крайно тежките условия на живот, през 50-те години започва преселване на жителите в нов град, построен наблизо. Това продължава до 1993 г., когато градът става паметник на ЮНЕСКО и започва да привлича туристи.
5. Меса Верде, САЩ
Градчето в югозападния щат Колорадо е построено от древното племе анасази, предци на съвременните индианци – пуебло. Последните жители напуснали скалния град в началото на ХХ в. Днес той представлява интерес както за археолозите, така и за архитектите, тъй като скалните домове са построени по начин, по който да използва максимално слънчевото греене през зимата, докато през лятото скалата над града му пази сянка.
Българският бизнес
- А1 България получи титлата True Leader в телекомуникациите за 2022
- А1 е сред Топ 100 компании, водещи икономиката на България
- УниКредит Булбанк с награда „Банка на годината в България“ от The Banker