Най-богатият човек в Русия не би трябвало да свиква прекалено много с гледката от върха на класацията. Газовият и петролен магнат Леонид Микелсон, който оглави класацията на Forbes на най-богатите хора в Русия, е седмият човек, който заема челното място в последното десетилетие.

Комбинацията от икономически санкции, политически интриги, колебания в стойността на рублата и един от най-волатилните борсови пазари в света прави състоянието на руските богаташи изключително променливо.

В послендите години падащите цени на металите също намалиха стойността на ключови дялове в компании на някогашните най-богати руснаци. За руските олигарси не е необичайно да удвоят състоянието си или пък да изгубят половината от него само за няколко години.

В САЩ, за сравнение, съоснователят на Microsoft Бил Гейтс е най-богатият човек в 15 от последните 16 години. В Китай положението е почти толкова волатилно, колкото и в Русия, като класацията на най-богатите китайци е оглавявана от шестима различни милиардери в последните 10 години.

В една лоша година за руските супербогаташи Микелсон оглавява класацията с лично състояние от едва 14.4 млрд. долара; то обаче нараства с 1.2 млрд. долара, в сравнение с 2014 г., когато заемаше петото място.

Той има дял в газовата компания Novatek и е най-големият акционер в Sibur, която продаде 10% от акциите си на китайския държавен гигант Sinopec за 1.3 млрд. долара през декември. Микелсон дебютира в класацията преди 10 години с лично състояние, оценявано на 2.5 млрд. долара.

Тази година Микелсон отнема първото място от Владимир Потанин, председател и ключов акционер в Norilsk Nickel.

Преди това Алишер Усманов успя да запази челното място в продължение на три години, като състоянието му достигна връх от 18.6 млрд. долара през 2014 г.

Към средата на февруари състоянието на Усманов намалява до 12.5 млрд. долара вследствие основно на падащите цени на желязото и стоманата и поевтиняващата рубла.

Най-богатият човек в Русия през 2010 и 2011 г. бе Владимир Лисин, като неговото състояние достигна връх от 24 млрд. долара през 2011 г., благодарение на нарастващите цени на акциите на неговата компания Novolipetsk Steel. До 2016 г. богатството му бе намаляло с повече от половина след спада в цените на стоманата; състоянието му в момента се оценява на 9.3 млрд. долара.

Още по-сериозен е спадът при Олег Дерипаска. През 2008 г. той е най-богатият руснак и деветият най-богат човек в света, с лично състояние, оценявано на 28 млрд. долара. След като бе затрупан от милиарди долари дългове по време на финансовата криза от 2008 г. и след като стойността на неговия дял в компанията UC Rusal , състоянието му се стопи до едва 2.1 млрд. долара през тази година.