Над 1000 души някога са живели в град Пирамида на норвежкия архипелаг Свалбард.

Днес селището е изоставено, но сградите са толкова добре запазени, че сякаш времето е спряло.

Някога богатите находища на въглища са привличали хората толкова далеч на север. Първи са шведите, които основават едноименното селище в подножието на планината Пирамиден през 1910 г.

Според Visit Svalbard - официалния туристически офис на Шпицберген, правата за добив на въглища са продадени на Съветския съюз през 1920 г. През следващите години съюзът превръща града в тогавашното най-голямото селище на Свалбард, построява къщи, училище, детска градина, бензиностанция, ресторант и дори хотел.

Мината работи непрекъснато в продължение на 53 години. Но след това цените на въглищата падат и добивът става все по-труден и скъп. Трагичен самолетен инцидент през 1996 г. също допринася за решението за затваряне на мината: на 29 август чартърен самолет, идващ от Русия, се разбива в планина, докато се приближава към столицата на Шпицберген - Лонгйърбиен, убивайки всички 141 пътници.

Жертвите са предимно миньори от Русия и Украйна, които са на път за работа в Пирамида.

През 1998 г. е окончателният край на мината, а по този начин и градът запустява. Последните жители го напускат през 2000 г., а Пирамида става, според Spiegel Online, най-северния призрачен град в света. В продължение на шест години селището е изложено на бури, сняг и студ.

И така до преди няколко години, когато туристическият потенциал на бившия миньорски град, който се намира на около 50 километра северно от Лонгйърбиен, във фиорд близо до ледника Норденшълд, е преоткрит.

Според Visit Svalbard, през лятото тук живеят осем души, които се грижат за поддръжката на къщите и пътищата и предлагат обиколки с екскурзовод за туристи. Хотелът също отваря врати след ремонт през 2014 г.

Всеки, който посети града днес, се чувства сякаш на посещение в Съветския съюз. Когато мината затваря, а селището е изоставено, всички бързат да се изнесат. По масите остават чаши, по стените окачени изрезки от вестници, по коридорите ски. А Ленин все още бди над сградите под формата на бюст на централния площад на града.

Тези, които желаят да посетят Пирамида, могат да го направят на обиколки с екскурзовод от Лонгийърбиен, с лодка през лятото и с моторни шейни през зимата. Тези екскурзии включват обиколка с екскурзовод на селището и възможно влизане в някои от сградите.

Една нощувка в хотел Pyramiden струва малко под 180 евро за двойна стая със самостоятелен санитарен възел, като е включена закуската. В хотела има и ресторант.