Умението да убеждаваме има решаваща роля в личните отношения.

Всеки път, когато двама или повече души се съберат на едно място, те неизбежно се опитват да се убедят един друг къде да отидат, какво да правят и т.н.

Умението да убеждаваме помага за екипната работа. При нея няма победители и губещи.

Умеейки да убеждаваме, ние владеем изкуството да склоняваме другите да правят това, което искаме, защото те го искат, а не защото ги заставяме. Силата на убеждаването може да задействаме, използвайки седем прости способа.

1. Време
Времето е мощна техника за убеждаване. Колкото повече време прекарваме с другите, толкова по-силно можем да им влияем. Времето гради доверие. Ако родителите искат да влияят на децата си, следва да прекарват съвместно времето си с тях.

Ако искате да получите благоразположението на хора, които не ви харесват, прекарвайте време с тях. С всеки изминал ден ще им се харесвате все повече. Минимум няма да сте им безразлични.

2. Постарайте се да се харесате на хората
Хората са склонни да помагат на онези, които им харесват. Мигновено завоюване на разположението на някого е толкова просто, колкото да направите движение с вежди, да наклоните глава или да се усмихнете.

Сервитьорите в ресторантите по-добре обслужват клиентите, които им харесват. Хората, които се занимават с разглеждане на жалби, са по-отзивчиви към посетителите, които им допадат. Те ще си затворят очите за онзи, който им е симпатичен.

3. Комплименти през трети лица
Когато правите комплименти на хора, които подозират, че ще искате от тях нещо, вашите усилия може да бъдат възприети скептично. Отсрещната страна се досеща, че преднамерено се опитвате да им повлияете с ласкателства. Комплиментът, направен през трети лица, не провокира подобен скептицизъм.

За да направите такъв комплимент, трябва да намерите общ приятел или познат. Трябва да сте повече или по-малко уверени, че избраното трето лице ще предаде комплимента ви на човека, за когото е предназначен.

Ако комплиментът бъде предаден успешно, следващия път, когато се срещнете, обектът на вашите усилия ще бъде по-благосклонен към вас.

4. Накарайте хората да помислят пак, преди да кажат „не“
Никой не може да чете мислите на другия. Можете да се доближите до желания резултат, наблюдавайки движенията на устата. Устните в определена позиция – леко свити и закръглени, говорят за това, че в съзнанието на вашия събеседник е възникнало намерение да каже „не“ на това, което му казвате.

10 умения, които правят впечатление в CV-то Готови ли сте да откриете мечтаната работа?

Хитростта е да промените мнението на отсрещната страна, преди да се е сформирало. Ако човек реши да изрази на глас становището си, вече става по-трудно да го разубедите.

5. Поискайте обещание
Ако искате да повишите вероятността някой да направи това, което казва, поискайте устно обещание. Дадената дума за мнозина е от голямо значение. Тя ги задължава.

6. Не казвайте просто „моля“
В отговор на благодарност повечето хора казват "моля". За да подсилите отговора си, добавете: „Знам, че вие бихте направили за мен същото“. Така задействате психологически принцип на взаимен обмен.

7. Проявете любопитство
Проявяването на любопитство по време на разговор увеличава вероятността да получите желаното. Хората по принцип искат да споделят опит. Ласкаят се, когато се интересувате от тях.