Двама големи играчи в света на финансовия свят наскоро са придобили дялове в Palantir - потайната и противоречива компания за обработка на големи масиви от данни, подкрепена от милиардера Питър Тийл, чийто акции започнаха да се търгуват на Уолстрийт през септември.

От Soros Fund Management, управлявана от милиардера Джордж Сорос и Third Point, която се ръководи от Дан Лоуб, разкриха, че притежават акции на Palantir.

Soros Fund Management е придобила 18.5 млн. акции на Palantir, докато Third Point е отворила по-скромна позиция в размер на 2.4 млн. акции.

Инвестицията на Сорос възлиза на около 175.3 млн. долара, според уведомление до щатската Комисия по ценни книжа и борси.

Това означава, че покупната цена е 9.50 долара на акция. Акциите на Palantir в момента се търгуват на цена от около 16 долара, което пък означава, че инвестицията на Сорос вече струва приблизително 294 млн. долара.

Palantir излезе на Нюйоркската фондова борса чрез директно листване, което означава, че не й се налага да продава нови акции чрез по-традиционното IPO. Spotify (SPOT) и Slack (WORK) започнаха да се търгуват на Уолстрийт по същия начин.

Акциите на Palantir са поскъпнали повече от два пъти от така наречената референтна цена от 7.25 долара за брой в деня на директното листване. Пазарната капитализация на Palantir пък вече е близо 30 млрд. долара.

Компанията, която има много правителствени клиенти по цял свят, помага за следенето на данните за разпространението на коронавируса, както и за потенциалното разпространение на ваксините.

Palantir обаче е и много спорна компания заради отношенията й с държавни агенции и огромните количества данни, които следи. Това пък породи опасения относно поверителността на потребителските данни.

Платформите на компанията Gotham, Foundry и Apollo се използват за следене на терористични дейности. Големи компании също използват услугите на Palantir, за да анализират данни относно метеорологичните условия и покупките на потребителите.

Palantir е съоснована от Тийл - рисков капиталист, който е и един от съоснователите на PayPal.

Тийл, който има по-консервативни политически възгледи, беше сред поддръжниците на президента на САЩ Доналд Тръмп през 2016 г., а сега е член на Борда на директорите на Facebook.

Това малко не се вписва в преобладаващите политически нагласи в Силициевата долина, които клонят към Демократическата партия.

От тази гледна точна, инвестицията на Сорос е още по-интересна, защото той обикновено инвестира в либерални каузи.

11 от най-великите инвеститори за всички временаТова, по което си приличат: знаят как да побеждават пазара

Доскоро за финансовото състояние на Palantir не се знаеше почти нищо. Преди обаче да излезе на борсата компанията разкри, че приходите й скачат, но все още работи на загуба.

Това е често срещано при много от така наречените еднорози - стартъп компании, оценявани на над 1 млрд. долара. Миналата седмица от Palantir обявиха обещаващи резултати за третото тримесечие, което беше и първият отчет на компанията сред листването й на борсата, информира CNN Business.

Продажбите на Palantir скачат с 52%, до 289.2 долара, а тя завиши прогнозата си за приходите за цялата година. Компанията също така обяви, че е подписала нови договори с американската армия и с националните институти по здравеопазване на САЩ.

Въпреки всичко, Palantir отчита 853.3 млн. долара загуба.

Според компанията обаче голяма част от тази загуба се дължи на 847-те млн. долара разходи за компенсации, свързани с директното листване. Ако тези и други разходи, свързани с дебюта й на Уолстрийт, бъдат изключени, Palantir отчита нетна печалба в размер на 73.1 млн. долара.