Изпълнителният директор на Българска фондова борса Иван Такев даде интервю за Profit.bg по време на провелата се снощи Expat International ETF Conference.

Вижте какво сподели той за ETF-ите, IPO-та, SeeLink и по други важни теми, касаещи инвеститорите на капиталовия ни пазар.

ETF:

Наличието на ETF-и (бел. ред. борсово търгувани фондове) на Българска фондова борса може да бъде само положително. Не мисля, че можем да търсим някаква пряка закономерност, въпреки че такава съществуваше в първите дни от стартирането на ETF-a върху SOFIX. Като цяло в момента сключените сделки са влияние от по-големи инвеститори, отколкото някаква стабилна закономерност.

При всички случаи, обаче, е по-добре да имаш 9 или 11 ETF-a, отколкото да нямаш нито един, сподели Такев. Наличието на ETF-ите на Експат постави България на малко по-специално място в картата на региона.

IPO на Градус:

По отношение на предстоящото IPO (бел. ред. първично публично предлагане) ние извършихме определена техническа работа, все още такава също предстои. Предлагането се очаква да има голям ефект върху пазара и в този смисъл правилната техническа работа е много важна.

Ваучерна схема за МСП:

Проектът вече е на финалната права от гледна точна на регулации, но всъщност е в началната фаза от живота си. Ние финализираме няколко допълнения към правилата на многостранната платформа за търговия, за която получихме лиценз малко по-рано тази година, така че да го разширим до този вид компании. Същевременно разработваме изцяло нови правила, които да касаят т. нар. съветници на тези МСП (малки и средни предприятия), които ще ги съпътстват в живота им на борсата и ще бъдат изцяло до тях, докато не решат да се листват на Регулиран пазар. Това е нещо ново, ние също се учим в движение от опита на чуждестранните пазари, тъй като има доста подобни примери, дори и в съседните страни. Възлагаме доста надежди на този проект, тъй като смятаме, че икономиката на България в следващите години ще бъде доминирана именно от подобен вид компании.

SeeLink:

Проблемите там са извън самата платформа, която оперира вече 2 години. През нея се сключват сделки, но, за съжаление, България не е страна по тях. Срещат се трудности, най-вече от гледна точка на приключването на сделките, тъй като всички страни имат различни изисквания за тяхното финализиране и инвеститорите не са напълно наясно какво трябва да очакват, когато сключват сделка в някоя от съседните държави.

Това, което се стремим, е да елиминираме повечето от преградите, които в момента присъстват от гледна точка на пост трейдинг услуги, така че да създадем максимално удобство на участниците от една държава, когато търгуват в някоя от съседните държави, да имат възможност да приключат сделките в техния собствен депозитар. Това означава изграждане на връзки между съответните депозитари, дали преки и с участието на банка попечител. Независимо как ще се случи, това е едно голямо предизвикателство. Отделно от това съществува и проблемът за разпознаваемостта на пазарите. Те са толкова малки като размер, като българските инвеститори например нямат представа какво точно се търгува в Сърбия. Т.е. ние трябва да положим усилия за повишаване на разпознавателността на пазарите. Това ще включва проект, които обсъждавме с Европейската банка за развитие, но той има няколко аспекта – осигуряваме на адекватен анализ на лисваните компании, повишаване на грамотността на инвеститорите в отделните държави и изравняването на практиките и възможностите във всеки един пазар, съобразно останалите в региона.