Оръжейна сделка охлади отношенията САЩ - Китай
Решението на САЩ да продаде оръжие за 1.4 млрд. долара на Тайван може да подкопае отношенията САЩ - Китай.
Това стана ясно от думите а китайския посланик в САЩ Суи Тианкай пред изданието People’s Daily, пише CNN.
По думите на посланика, настоящите действия на САЩ подриват доверието, изградено по време на срещата на президентите на двете страни Доналд Тръмп и Си Дзинпин, проведена през април тази година във Флорида.
„Продажбата на щатски оръжия на Тайван и санкциите срещу китайските компании навреди на взаимното доверие между двете страни, като освен това противоречи на духа на консенсус по време на срещата между двамата лидери в Мар а Лаго”, казва Суи.
По думите на посланика, действията на САЩ нарушават политиката за „Единен Китай”.
„Китай отправи силен протест към САЩ и си запазва правото за бъдещи мерки”, казва Суи.
В четвъртък кабинетът на Тръмп уведоми Конгреса за плановете си да продължи напред по реализирането на сделката за продажба на оръжие.
Говорителят на Държавния департамент Хедър Науърт посочи, че споразумението включва „седем предложени отбранителни продажби на Тайван”, добавяйки, че сделката се оценява на „около 1.42 млрд. долара”.
Неназовани официални лица, запознати със сделката, разкриват пред CNN, че оръжейният пакет може да включва ракети и торпеда, включително AGM-154 Joint Standoff Weapon и MK 48 6AT Heavy Weight Torpedoes. В пакета е включена и техническа подкрепа за радарна система за ранно предупреждение.
Конгресът на САЩ има 30 дни, за да повдигне възражение относно сделката, ако реши това, разбира се.
Обявяването на оръжейната сделка идва в същия ден, в който Министерството на финансите на САЩ обяви и поредица от санкции и мерки, които, наред с други неща, биха скъсали финансовите връзки на САЩ с China's Bank of Dandong, която, според администрацията на Тръмп, действа като проводник в подкрепа на предполагаемата незаконнна финансова активност на Северна Корея.
Двете обявления станаха по време на срещата на Доналд Тръмп с новия президент на Южна Корея Мун Дже-ин, провеждана в Белия дом. Двамата лидери споделят еднакви интереси за преустановяването на ядрената и оръжейна програма на Северна Корея.
Отношенията на САЩ и Китай
Китай смята автономен и демократичен Тайван за отстъпническа провинция, като Пекин не изключва варианта за използване на военна сила за присъединяването на територията отново под властта си.
САЩ не признава Тайван, официално позната като Република Китай, за независима държава, като се придържа към политиката за „Единен Китай”, което означава, че не поддържа никакви официални взаимоотношения с Тайван.
Интересно е, че въпреки оръжейната сделка, говорителят на Държавния департамент заяви, че няма никакви промени по политиката „Единен Китай”.
През декември миналата година новоизбраният президент Тръмп проведе телефонен разговор с президента на Тайван Цай инг-Уен, като по този начин пренебрегна дипломатически протокол с десетилетна история.
Тогава обаче от кабинета на Тръмп също посочиха, че продължават да се придържат към политиката за „Единен Китай”.
Между САЩ и Тайван обаче съществува споразумение на име Taiwan Relations Act, което позволява продажбата на оръжие на Тайван, ако става дума за отбрана.
Китай отдавна критикува продажбите на щатско оръжие на Тайван.
Всичко това измества погледите на света към предстоящата среща между президентите на САЩ и Китай, която трябва да се случи по време на събранието на Г20 през следващия месец.