Находище за около 1.2 млрд. барела петрол бе открито в Аляска. Това е най-голямата сухоземна находка на петрол в САЩ през последните 30 години. Сериозното находище на конвенционален петрол се намира на държавна земя, което може да облекчи на бюджетните неволи на Аляска, предизвикани от спада в производството в рамките на щата и катастрофата в цените на черното злато.

Масивната находката на конвенционален нефт върху държавна земя може да донесе облекчение в бюджетните проблеми на Аляска, предизвикани от поскъпване на производството в държавата и катастрофата в цените на петрола.

Новото находище е отрито преди няколко дни, като до този момент се е смятало, че мястото е просто остарял петролен басейн, пише CNN. Откритието е направено от испанският гигант Repsol и нейния американски партньор от Armstrong Energy. Според изявление на компаниите находището може да заработи през 2021 година, носейки по 120 хил. барела всеки ден.

Ресурсите лежат в кладенец, носещ името Horseshoe, като 75% от него се притежават от базираната в Денвър компания Armstrong Energy, с остатъка от Repsol. Находището е само на 20 мили от мястото, където двете компании вече откриха петрол в рамките на проекта Pikka, като 51% от него се притежават от денвърската корпорация.

Разбира се, тази новина няма да облекчи нарастващите притеснения на инвеститорите за упоритото пренасищане на нефт в САЩ. Все повече признаци сочат, че производителите на шистов петрол се готвят да повиши изходната продукция, след като оцеляха в близо 2-годишната ценова война с ОПЕК.

Repsol активно провеждат проучвания в Аляска още от 2008 година. Акциите на компанията скочиха с близо 3% по време на петъчната сесия на мадридската фондова борса в резултат на обявената новина.

Всичко това се случва едва 6 месеца след като Caelus Energy и Apollo Global Management също откриха голямо находище във водите на Smith Bay.

Откритията са добра новина за Аляска, която бе принудена да замрази броя на държавните служители в резултат на кризата в петролната индустрия. Щатът разчита главно на данъците, събирани от петрол и газ, което го постави в особено неизгодна позиция след драстичния спад в цената на ресурсите.