Икономиката на Бразилия се сви с 8% за две години
Бразилия е в рецесия от две години, което е най-дългият период на спад, откакто има данни за икономиката на страната. Така към края на 2016 година брутният вътрешен продукт на Бразилия намалява с 3.6% спрямо предходната година. Това значи, че икономиката на южноамериканската страна е с 8% по-малка спрямо нивото й към края на 2014 година, пише BBC.
Страната е силно засегната от спада в цените на суровините и вътрешна политическа криза, която подкопава доверието на инвеститорите. Въпреки това анализатори вярват, че икономиката на страната ще започне да се възстановява.
В рамките на 2-годишната рецесия броят на безработните лица нарасна с 76% до 12.9 млн. души, което се равнява на 12.6% безработица.
Бразилия се славеше като най-бързо растящата икономика в света, „Б“-то на организацията БРИКС, посочвана от инвеститорите като страната с най-добър потенциал за растеж.
Ключовите суровини за износа на Бразилия, включително петрол, соя и метали, се ползват с голямо търсене. Но растежът на Китай, най-големият фактор в БРИКС, започна да се забавя, което всъщност предизвика търсенето на суровини.
Друг сериозен аспект е корупцията, която погълна бразилското общество на най-високо ниво, стигайки от президента Дилма Русев, която бе обвинена за манипулации на държавните разчети, до едни от най-големите компании в страната.
24 последователни месеца на отрицателен растеж е истинско социално бедствие за развиваща се страна като Бразилия. 12-те милиона безработни са повече от населението на страни като Гърция, България и Португалия.
Все пак могат да се открият сигнали, че рецесията може да приключи скоро. Нивото на месечната инфлация предполага стабилизиране на цените в страната, лихвите намаляват с по-бързо темпо от очакваното. Това може да захрани потреблението и инвестициите, което да доведе до по-бързо възстановяване на икономиката.
Освен това, световната икономика може да донесе промяна за Бразилия, ако цените на суровините се покачат. Тогава може да се очаква идването на потенциален растеж от САЩ.
Най-големият фактор за излизане от рецесията остава обаче въпросът дали реформите засягащи публичните разходи ще бъдат успешни.