Според проучване на USA Today в САЩ миналата година не са потърсени печалби от лотарийни игри в размер на общо 570 млн. долара.

В Илиноис на 28 юли е продаден билет, печелещ 11.7 млн. долара, а досега никой не е потърсил наградата! Билетът е закупен от павилион на гара Амоко в Чикаго и да се надяваме, че късметлията ще се сети за него преди 24 декември, когато изтича крайният му срок.

Също така в Илиноис, три билета, печелещи по 250 000 долара от играта Mega Millions, са били продадени, но собствениците им не са потърсили до този момент наградата.

От лотарията в щата Масачузетс алармираха, че има няколко билета, печелещи по 1 млн. долара всеки, но досега парите на са потърсени.

В САЩ за годината са били спечелени около 33 млрд. долара в подобни игри, а непотърсените 570 млн. долара представляват около 2% от тях.

В момента около 100 лотарийни билета, печелещи по 100 000 всеки, не са били заявени, а около 12 билета, печелещи 1 млн. долара, са на път да просрочат крайния срок за получаване на наградата. Всяка година милиони билети, печелещи 1 000 долара или по-малко, остават непроверени от собствениците си.

Повечето билети от лотариите в щатите са валидни за 90 дни, някои 180 дни, а някои 1 година. Представителите на игрите съветват гражданите, които си купуват билети да проверяват печалбата им, след като са решили да участват, както и крайния срок на валидност.

Досега в историята най-ценният прахосан билет е на стойност 51.7 млн. долара! Той е купен в щата Индиана през 2002 г. и е от лотарията Powerball.

Тази година най-голямата непотърсена печалба е в размер на 31 млн. долара – билетът е купен в кв. Куинс, Ню Йорк, и е от лотарията Mega Millions.

Щатите с най-много непотърсените печалби миналата година са Ню Йорк - на обща стойност 73.6 млн. долара, Тексас за 58.9 млн. долра, Флорида – 48.4 млн. долара, Охайо – 33.4 млн. долара, Калифорния 29.4 млн. долара.

Какво става с непотърсените пари? В щатовете Ню Йорк, Ню Мексико и Небраска те се вливат отново в наградния фонд. В останалите щати лотарията ги харчи както намери за добре, обикновено се даряват по програми за икономическо развитие, подпомагане на образованието и др.