САЩ и Китай погнаха набирането на средства чрез ICO
Набирането на средства чрез ICO (Initial Coin Offering) бе посочено като сериозен проблем от страна на регулаторите в САЩ и Китай.
Подобният на IPO начин за набиране на средства чрез издаване на нова емисия виртуални валути може да води до „pump and dump” схеми, заявиха от Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) в началото на седмицата.
Днес пък подобен сигнал дойде и от Китай. ICO предлаганията разтърсват социалния и икономически ред, създава скрити финансови рискове, а в някои случаи могат да водят към измама, заявиха от китайската Национална Интернет Финансова Асоциация, предава CNBC.
В началото на седмицата финансовото издание Caixin информира, че властите в Китай вече работят нова регулация за ICO, като е възможно те да бъдат забранени, докато не бъде изготвена новия закон.
В Китай досега са осъществени 65 ICO-та, които са набрали близо 400 млн. долара в полза на 105 хил. индивидуални емитенти на нови криптовалути, сочат данните на държавната Xinhua.
„Инвеститорите трябва да бъдат трезви, да засилят вниманието и защитата си, за да не бъдат измамени”, добавят от китайската асоциация.
На фона на това американската SEC загатна, че в скоро време ICO процедурите в САЩ могат да попаднат под законовия ред на търговията с ценни книжа.
Не е никаква изненада, че ICO методът за набиране на финансиране попада в полезрението на регулаторите на двете най-мощни икономики в света.
За разлика от стандартните IPO процедури, издаването на нови виртуални емисии, които инвеститорите да закупуват, не подлежи на никаква регулация. Няма процедури по одобряване на проспекти, няма ограничения. Поради това редица блокчейн компании, знайни и незнайни, предприеха ICO през последните месеци. Така благодарение на новия метод за набиране на средства, редица компании успяха да привлекат финансиране на стойност десетки милиони и то в процедури, траещи буквално няколко минути.
Най-странният случай е с неизвестната до този момент компания Tezos, която чрез ICO успя да си набави фантастичните 232 млн. долара. Никак не е зле, особено за пазар неподлежащ на никакви регулации – нещо, което изглежда няма да продължи много дълго.
Всичко това се случва в контекста на нов исторически максимум в цената на биткойн.
По време на търговията в четвъртък криповалутата премина ниво от 4 800 долара за първи път от създаването си.
Така новата най-висока цена достигна до 4 802.74 долара по данни на CoinDesk.
Към момента на публикуване на материала виртуалната валута се търгува срещу 4 741.10 долара при пазарна капитализация от 78.4 млрд. долара.