Цензура или защита? Вижте какъв закон прие германският кабинет
Глоба в размер до 50 млн. евро грози социалните мрежи в Германия, които не премахват от платформите си нелегално съдържание, като фалшиви новини или публикации, проповядващи омраза.
Тези промени в закона прие вчера немският кабинет, съобщава AP.
Германският министър на правосъдието Хайко Маас обяви, че социалните мрежи носят отговорност за премахването на съдържание, проповядващо омраза. По думите му, новият закон няма да ограничи свободата на словото, тъй като ще засегне само разпространението на фалшиви новини и такива публикации, които проповядват ненавист.
Новите правила са проблем за американските социални мрежи, които функционират на базата на стандартите за свобода на словото в САЩ.
Поради своето нацистко минало, Германия вече забрани публичното отричане на Холокоста и всякакви форми на промотиране на расизъм.
Според новия закон, социалните мрежи ще трябва да идентифицират нелегалните публикации, след което в срок от 24 часа да ги трият. Срокът стига до 7 дни, в зависимост от вида на идентифицираното съдържание.
„Точно както на улицата, така и в социалните мрежи няма място за подбуждане към престъпления”, казва Маас.
„Интернет влияе на културата на дебат и атмосферата в нашето общество. Вербалната радикализация е често първа стъпка към физическо насилие”, добавя немският политик.
По думите му, социалните мрежи не полагат достатъчно усилия срещу проблемното съдържание, като Twitter трие едва 1% от нелегалния контент, докато Facebook премахва цели 39% от криминалните публикации.
Маас посочва, че за да бъдат ефективни мерките срещу фалшивите новини, те трябва да бъдат приложени на общоевропейско ниво.
Новата глоба все още не влиза в сила, тъй като, освен одобрение от страна на кабинета на Меркел, ще бъде нужна подкрепата и на немския парламент.