UniCredit планира сливане със Société Générale?
Най-голямата италианска банка UniCredit планира сливане с френския си конкурент Société Générale, съобщава Financial Times.
Изданието цитира анонимни източници от ръководството на италианския банков гигант, според които изпълнителният директор Жан-Пиер Мустие от месеци лобира за сделката със SocGen.
Ако тя стане факт, ще доведе до създаването на един от най-големите финансови конгломерати на Стария континент и може да даде началото на нова вълна от сливания и придобивания в банковия сектор, пише още FT.
До този момент обаче не са предприети формални стъпки и няма отправено официално предложение към ръководството на Société Générale. Директорите на френската банка обаче също обмислят възможността за евентуалното сливане.
Според FT и двете страни са в начална фаза на проучванията, а една от основните причини за отлагането на процеса е политическата ситуация в Италия.
Изпълнителният директор на UniCredit Жан-Пиер Мустие ръководеше инвестиционното поделение на SocGen до 2009 г., припомня изданието. Сега той е на мнение, че френският трезор ще е идеално допълнение в портфейла на UniCredit, тъй като ще подкрепи инвестиционното банкиране и ще засили позициите им в Източна Европа.
За Société Générale сливането би осигурило лидерски позиции в Италия и Германия, както в корпоративното, така и в частното банкиране.
Както и да изглежда евентуалната сделка между двете банки обаче, тя със сигурност ще се натъкне на трудности. Освен политическия хаос в Италия и традиционното недоверие, с което се посрещат чуждестранните акционери в италианските компании, регулаторите също може да поставят на масата аргументи против сливането на двете банкови институции, които дори и по отделно са достатъчно големи, за да представляват системен риск.
Засега и от SocGen, и от UniCredit отказват да коментират детайли около преговорите.
Междувременно европейският банков сектор е подложен на все по-голям натиск за консолидация, тъй като трезорите на Стария континент прогресивно губят пазарен дял от американските си конкуренти.
От FT припомнят, че преди месец членове на борда на директорите на Barclays са обсъждали планове за евентуално сливане с местния британски конкурент Standard Chartered. А Европейската централна банка поощрява трансграничните сделки, като част от стратегията си за паневропейския банков съюз.
Самият Жан-Пиер Мустие отдавна споделя открито своите позиции по темата. През май, в рамките на конференцията на Международния институт по финанси в Брюксел, той за пореден път изтъкна, че еврозоната се нуждае от по-големи банкови институции, които да покриват нарастващото търсене на кредити и финансови инструменти.
Според експерти, цитирани от FT, интересът на Мустие към Société Générale е бил очевиден още при увеличението на капитала на UniCredit с 14 милиарда евро миналата година. Той е заявил пред служителите на банката, че иска пазарната й капитализация да изпревари тази на SocGen и това вече е факт.
При затварянето на борсовата търговия в петък (1 юни) пазарната оценка на италианския трезор бе в размер на 33 милиарда евро, докато тази на френската банка - 32 милиарда.
Нито една от двете банки обаче няма да е готова за сключване на евентуална сделка поне още една година. В UniCredit поправянето на "щетите" от натрупаните лоши кредити ще продължи поне до края на 2019 г., според експертите.
В Société Générale пък не е приключила сагата с участието на банката в скандала с манипулирането на Libor. Цената на акциите й се понижи с 13% от началото на тази година заради неяснотите около евентуалните санкции, които ще й бъдат наложени.
За Жан-Пиер Мустие обаче осъществяването на сливането би могло да се счита за сериозен успех. Откакто той пое управлението на италианската банка през лятото на 2016 г. акциите й поскъпнаха с 27 на сто.