Алткойните са в труден период, а пазарът е обхванат от несигурност. Множество алткойни - сборно понятие за повечето криптовалути, с изключение на Bitcoin и Ethereum, станаха обект на съдебните дела, заведени от американските регулаторни органи срещу борсите Binance и Coinbas миналата седмица, което удари цените на този тип токени, посочва в свой анализ Reuters и добавя:

„Проблемът е сериозен. Над 50 криптовалути на обща стойност над 100 млрд. долара, съставляващи около 10% от общия пазар, сега се разглеждат от надзорния орган SEC като ценни книжа. Цените на основните играчи на този пазар като Solana, Polygon и Cardano са потънали с между 23% и 32%.

"Класификацията на ценни книжа ще засегне всички криптоборси в САЩ, което ще доведе до принудително затваряне на различни алткойн токени", каза Ветле Лунде, старши анализатор в K33 Research.

Binance загуби достъпа си до американската банкова система Банковите партньори на Binance смятат, че разкритията на SEC са станали твърде значими, за да бъдат пренебрегнати


Тепърва ще става ясно дали американските съдилища ще приемат класификацията на SEC, но въздействието вече се усеща, след като Robinhood Markets обяви, че ще премахне Solana, Polygon и Cardano от своята платформа. Участниците на пазара твърдят, че други борси бързо може да последват примера, а това би оскъпило както дейността на отделните токени, така и листването им на криптоборсите.

"Ценните книжа могат да се търгуват само от брокери и само на регулирани борси, както и само с клирингови къщи и агенти по прехвърляне и физически сертификати", казва Райън Расмусен, анализатор в Bitwise Asset Management, по време на форум на Reuters за глобалните пазари. "Това със сигурност ще бъде пречка за борсите."

Класификацията на SEC вероятно ще засегне инвестиционния интерес към блокчейн платформите, стоящи в основата на токени като Solana и Cardano - и двете забележителни системи за разработване на децентрализирани финансови и други приложения, казват участници на пазара.

Криптокомпаниите играят покер с Комисията по ценни книжа и борсиТокените на пазара са ценни активи, твърди американският регулатор


"Това би могло да възпрепятства фундаментално способността им да получат финансиране от САЩ", казва Лукас Кили, главен инвестиционен директор на платформата за дигитални инвестиции Yield App, добавяйки, че това вероятно ще се отрази на набирането на разработчици и потребители.

Организациите Cardano Foundation и Solana Foundation коментират пред информационната агенция, че не са съгласни с класифицирането на техните токени от SEC като ценни книжа съгласно американското законодателство, но очакват да работят с регулаторите, за да получат допълнителна яснота за бъдещето.

От Polygon Labs отказват коментар.

Тишина при Bitcoin и Ethereum

Bitcoin и Ethereum не са посочени в иска на SEC, нито пък стабилните монети като Tether и USC Coin. Въпреки това двете водещи криптовалути все още стоят на по-ниски цени, съответно с около 4,5% и 8%, в сравнение с момента на подаване на първия иск от SEC преди седмица. Това показва, че инвеститорите все още са несигурни по отношение на криптовалутите, категорични са анализатори.

SEC заведе ново дело срещу най-голямата платформа за криптотърговия в САЩCoinbase е работила като нерегистрирана национална борса за ценни книжа, брокер и клирингова агенция


"SEC не е заявила, че BTC, ETH или стабилните монети като цяло са нерегистрирани ценни книжа, а тези активи представляват поне 75% от общата пазарна капитализация на криптопазара", казва Алекс Торн, ръководител на отдел "Фирмени изследвания" в Galaxy Digital.

Много инвеститори също така са склонни да се обръщат към Bitcoin във времена на несигурност, считайки го за относително сигурно убежище, когато става дума за криптоактиви, и сега ситуацията не е по-различна. Делът на Bitcoin на пазара на криптовалути се повишава до 47,6% от 45% преди съдебните дела, според данните на CoinMarketCap.com.