Eдин от четири биткойна се е търгувал през последните 6 месеца
Волатилността се завърна на световните финансови пазари, но в света на криптовалутите нещата далеч не изглеждат толкова динамични. Оказва се, че само един от всеки четири биткойна е сменил своя онлайн адрес през последните шест месеца. Това показват данните на Coin Metrics, цитирани от Bloomberg.
Промяната спрямо последните месеци на 2017 година е драстична, тъй като тогава почти половината биткойни са били активно търгувани. В момента активноста на криптопазара е най-ниската от 2015 година насам, точно преди масовия наплив на нови инвеститори и рекордното поскъпване на дигиталните пари през 2016 и 2017.
"Тези данни показват, че биткойн все още е в рецесия", заявява пред Bloomberg основателят на базираната в Кеймбридж, Масачузетс изследователска компания Coin Metrics Ник Картър.
Статистиката за последните 12 месеца пък показва, че едва 50% от всички биткойни (без да се броят "новоизкопаните") са сменили своя собственик. В края на 2017 този дял надхвърляше 60%. Към момента в обращение има около 17 милиона биткойна, а ограниченията в алгоритъма на тяхното създаване (или т. нар. "копаене"), който разпределя новите парични единици в зависимост от изпълнените изчисления и трансакции, предполагат че ще бъдат създадени максимум още 4 милиона.
Понижената активност при търговията с криптовалути обаче е изненадваща, имайки предвид огромния брой на новите инвеститори, и то основно на спекулантите, които навлязоха на този пазар в края на миналата година, когато цените на най-популярната криптовалута достигнаха близо 20 000 долара за брой. Мнозинството от тях се надяваха да направят бързи печалби, но бяха принудени да задържат дигиталните пари в портфейлите си след срива на цените в началото на тази година.
Повечето експерти са на мнение, че ако цената на биткойон започне отново да се повишава, активността също ще се увеличи. Но това допускане може и да не е съвсем точно, смятат от Coin Metrics.
Статистическата справка показва, че по-голямата част от криптовалутите изобщо не се търгува активно. Около 40% от тях се държат в т. нар. "студени портфейли", които не се свързани с интернет и с платформите за търговия. Други 25 - 35% са полуликвидни и излизат на пазара само в случаите на рязко поскъпване, когато дългосрочните инвеститори разпродават част от активите си, за да приберат печалбите. Тоест, според изчисленията на Coin Metrics, във времената на пазарен спад едва около 30% от всички издадени биткойни са достъпни за пазарните участници.
"Тези сметки ни помагат да оценим реалната ликвидност на този пазар и до известна степен да прогнозираме как биха й се отразили бъдещите постъпления от "новоизкопаните" парични единици", казва още Картър.
Но въпреки спадът в изтъргуваните обеми с близо 80% от януарския пик досега, ежедневно биткойни на стойност около 4 милиарда долара сменят своя собственик, показват данните на CoinMarketCap, цитирани от Bloomberg.
Според Гил Лурия от инвестиционната компания DA Davidson & Co. това означава, че няма реален проблем с ликвидността. "При четири милиарда дневен оборот всеки инвеститор може да продаде целия си портфейл само за едно денонощие", казва той.
През октомври цената на биткойн се понижи с близо 4% до ниво от 6370 щатски долара за брой. Пазарната капитализация на най-популярната криптовалута пък достига 111 милиарда долара, по данни на CoinMarketCap.