Криптоиндустрията получи това, което искаше. Защо тогава Bitcoin падна?
Основните криптовалути поскъпнаха в края на миналата година, водени от очакването, че регулаторните органи на САЩ ще одобрят борсово търгувани фондове за Bitcoin (ETF), което ще разшири кръга от потенциални инвеститори.
След като тези фондове получиха дългоочакваната зелена светлина обаче, криптовалута №1 поевтиня, което логично води до въпроса: Защо се случва това?
В началото на този месец Bitcoin надхвърли 47 000 долара за първи път от април 2022 г., тъй като инвеститорите очакваха, че Комисията за ценни книжа и фондови борси на САЩ ще одобри първите в историята борсово търгувани фондове, проследяващи спот цената му. Но криптовалутата поевтиня след положителното решение на SEC, което се появи официално на 10 януари, като в началото на тази седмица слезе под 40 000 долара за първи път от декември насам (към 12:55, в петък цената на Bitcoin отново е над този праг - 40,641, но в четвъртък затваря на 39,924).
И така, защо цената на Bitcoin пада, дори след като инвеститорите получиха това, което искаха? Антони Тренчев, съосновател на криптозаемодателя Nexo, споделя пред CNN, че част от причината вероятно е манталитетът "купи слуха, продай новината". Това е идеята, че цената на даден актив често се повишава в очакване на определено съобщение и след това спада, тъй като инвеститорите прибират печалби, след като новината действително излезе.
Интересното е, че активността на Bitcoin ETF всъщност показва нетни покупки. Според данни на Coinshares до сряда инвеститорите са изтеглили около 4,4 млрд. долара от Grayscale Bitcoin Trust, откакто той беше преобразуван в ETF на 11 януари. Фондът на Greyscale е най-големият Bitcoin ETF, притежаващ активи за около 20 млрд. долара. Но тези потоци са компенсирани от около 5,3 млрд. долара, вливащи се в девет други спот Bitcoin ETF-а.
ETF-ите притежават само малка част от търгуваните Bitcoin, казва Ерик Балчунас, старши анализатор на ETF в Bloomberg Intelligence, което означава, че "призивът идва отвътре. Някой, който предварително е притежавал криптовалута, извършва продажбата".
Bitcoin си проправи път нагоре през последната година, след като в края на 2022 г. се срина до под 17 000 долара в резултат на обявения от борсата за криптовалути FTX фалит, който предизвика буря в търговията с криптовалути. Все пак криптовалута №1 остана значително под рекордния си връх от около 69 000 долара, достигнат през ноември 2021 г.
"Свикнали сме с този вид волатилност в пространството. Това, което има значение сега, е какво ще се случи по-нататък, което би могло да предизвика вълнение около криптовалутите и да донесе по-нататъшни печалби", посочва, от своя страна, Крейг Ерлам, старши пазарен анализатор в OANDA.
Инвестиции в Bitcoin?
Разнопосочните мнения на свой ред водят до друг въпрос: Започва ли поредният бичи пазар на криптовалути, или Bitcoin ентусиастите са изпреварили времето си?
"Това определено е момент на пречупване", казва Брайън Вендиг, президент на MJP Wealth Advisors, цитиран от CNBC.
Очаквайте по-голямо търсене и повече нови фондове
Новата вълна от Bitcoin ETF-и прави по-лесно от всякога за инвеститорите в по-традиционни активи, като акции и облигации, да се потопят в криптовалутите. Вместо да се налага да откриват отделна сметка, за да купуват криптовалути - често с високи такси за търговия - инвеститорите в ETF-и могат да държат Bitcoin заедно с другите си инвестиции в брокерските си сметки.
Това е само началото, казва Матю Сигел, ръководител на отдела за изследване на цифровите активи във VanEck, инвестиционна компания, която предлага един от 11-те нови фонда:
"Смятаме, че това е огромна стъпка напред, която ще отключи значително търсене, като се имат предвид спестените разходи за купувача на дребно и сигурността, достъпна за институционалните купувачи".
„Новите ETF-и скоро ще позволят на консултантите, които работят с клиенти с висока нетна стойност и институции с големи парични средства, да започнат да включват крипто в портфейлите си“, добавя той. "Те все още нямат възможност да включат тези Bitcoin ETF-и в дискреционните портфейли на клиентите, но виждаме, че няколко банки и брокери вече подготвят подобни модели, които очакваме да се появят по-късно тази година."
Очаквайте нови ETF-и и за други криптовалути
"Изглежда неизбежно да имаме ETF-и, обвързани с Ethereum, като втората най-голяма криптовалута, в която хората да инвестират", казва Тод Розенблут, ръководител на изследванията във VettaFI, като добавя, че "вратата вече е отворена за редица ETF-и, които включват Bitcoin, както и други криптоактиви".
Експертите казват, че те могат да бъдат толкова прости, колкото и портфейли, които комбинират експозицията на Bitcoin с основните инвестиции, като тези в S&P 500. Вероятно ще се появят и по-сложни, т.нар. алтернативни стратегии, като например фондове, които използват Bitcoin за хеджиране на резултатите от други инвестиции.
Перспективите пред криптовалутите: "Всичко все още е спекулация
„Бързото покачване на цената на Bitcoin напоследък би било огромно постижение за традиционен актив, като например акция или облигация, но не е новина в света на криптоактивите“, казва Стефан Уелет, основател и главен изпълнителен директор на FRNT Financial. "Видяхте, че се появиха някои спекулации във връзка с обявяването на Bitcoin ETF-и, но всички показатели, които гледаме, за да преценим къде се намираме в пазарния цикъл, ни казват, че сме много далеч от взрив на пазара, в който всеки говори за Bitcoin".
С други думи, ако криптопазарът е във възходяща траектория, то сега е нейното начало, което не означава непременно, че трябва да купувате - експертите по Bitcoin не купуват заради въвеждането на ETF, а по-скоро вярват в дългосрочния потенциал на криптовалута №1 като средство за съхранение на стойност и като алтернативна платежна система в развиващите се страни.
„Те вярват в бъдещето, в което блокчейн технологията ще се развие като по-голяма част от икономическата екосистема на САЩ“, посочва Брайън Вендиг от MJP Wealth Advisors, като добавя:
„Това може никога да не се случи. И дори да вярвате в дългосрочната теза, не забравяйте - криптовалутите не се търгуват въз основа на фундаментални показатели по начина, по който се търгуват акциите. Това означава, че цените се движат единствено въз основа на активността на инвеститорите. Всичко това все още е спекулация. Нищо не се е променило".
По думите му всеки, който обмисля да добави криптовалута към портфейла си, трябва да се запита каква роля може да изиграе тя за постигането на личните му финансови цели.
"Ако инвеститорът може да си отговори на този въпрос по подходящ начин, тогава всъщност може да разбере в какъв размер трябва да бъде инвестицията. Бих препоръчал 1% от по-консервативната страна и не повече от 5% от общия ви портфейл, ако сте инвеститор, фокусиран върху растежа", казва в заключение той.